Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ponad 5 tysięcy wymienionych pieców we Wrocławiu

Aż 3,3 tys. pieców zlikwidowanych, 2 tys. sztuk w procesie likwidacji (to wnioski złożone w KAWCE plus do końca grudnia). W sumie dzięki aktywnym działaniom miasta z Wrocławia znika ponad 5 tys. pieców! Wrocław podsumował Akcję Zmień Piec, czyli proces wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

- Walka o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu to mój priorytet. W 2019 kiedy rozpoczynaliśmy Akcję Zmień Piec, zadeklarowałem, że do 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe i konsekwentnie realizujemy ten plan  – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia - biorąc pod uwagę rosnące koszty rachunków podjąłem decyzję o wydłużeniu dwóch programów wspierających finansowo wrocławian. Zwolnienia z czynszów dla najemców komunalnych będą obowiązywać do 2023 roku, a przez kolejne 3 lata 50% ulga w opłatach czynszowych. Wydłużamy też Lokalny Program Osłonowy do 2024 roku, czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla tych, którzy wymienili piec- poinformował Jacek Sutryk. 

 Ostatnich 12 miesięcy to było ogromne przedsięwzięcie logistyczne i ogromny koszt dla miasta, na poziomie prawie 90 mln zł. Miasto wydało 50 mln zł na dopłatę do wymiany pieców w ramach Kawki Plus i blisko 40 mln zł na likwidację pieców w budynkach komunalnych. 

- Wrocław w 2021 oku był gigantycznym placem budowy, to nie tylko TORYwolucja, ale także kamienice przyłączane do sieci ciepłowniczej. W ponad 90 budynkach komunalnych zlikwidowano piece, kolejnych 56 jest w trakcie przyłączania do sieci. To 1,2 tys. zlikwidowanych pieców w zasobie komunalnym – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania. 

Rok 2021 był ostatnim, w którym Wrocław dopłacał mieszkańcom do wymiany pieców 15 000 tys. złotych w ramach programu KAWKA plus i wrocławianie wykorzystali w pełni tę możliwość. Złożyli w ubiegłym roku rekordową liczbę wniosków 3 000 (rok wcześniej było ich 1600), z czego tylko w grudniu ponad 730! 

-  Z 3 tys. złożonych wniosków: 1,1 tys. pochodzi od najemców komunalnych lokali, a 1,9 tys. od właścicieli mieszkań. Dzięki temu mogliśmy zlikwidować z programu KAWKA plus 2,1 tys. pieców a drugie tyle jest teraz w procesie likwidacji (wnioski złożone do końca grudnia) – wyjaśniała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW. 

"ZMIEŃ PIEC” kampania Wrocław bez Smogu – to nie tylko dotacje do wymiany kopciuchów, okien, dopłaty do rachunków, anulowane czynsze. To także spotkania z mieszkańcami na osiedlach (na piknikach osiedlowych - Maślice, Muchobór Wielki, Tarnogaj, Borek), doradztwo energetyczne, kampania outdoorowa i internetowa. Na stronie zmienpiec.pl wrocławianie mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Powstał tam kalkulator łączenia dotacji (KAWKA plus i CZYSTE POWIETRZE), a także Kalkulator miejskich dopłat do ogrzewania - czyli możliwość wyliczenia wysokości wsparcia z Lokalnego Programu Osłonowego. 

- Akcja Zmień Piec jest we Wrocławiu doskonale rozpoznawalna. Z naszych badań wynika, że większość mieszkańców zna program KAWKA plus. 95% osób, które z niego skorzystały, poleciłyby sąsiadom a ponad 90 % bardzo dobrze lub raczej dobrze ocenia działania Urzędu Miasta- mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. 

Konieczność wymiany pieców wynika z Uchwały Anstysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa. To obowiązek gminy i mieszkańców. W 2019 kiedy Wrocław rozpoczynał Akcję Zmień Piec we Wrocławiu było 18 000 lokali z piecami najgorszej jakości, teraz zostało już ok. 11 tys. ( ok. 2 tys. zlikwidowanych w 2020 r., ponad 3 tys. w 2021 r, i kolejne 2 tys. w procesie likwidacji). 

Akcja Zmień Piec to element kampanii „Wrocław bez smogu", na którą miasto wyda do końca 2024 roku w sumie 330 mln zł. To przede wszystkim

  • · program KAWKA plus, czyli dopłaty do wymiany pieca (w tym roku to 12 000 zł, w kolejnym latach będzie to 10.000 a w 2024 roku już tylko 8 000 zł.), 
  • · Termo KAWKA (dopłata do 5 000 zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej), 
  • · Lokalny Program Osłonowy – czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie. To możliwość uzyskania wsparcia do 4 000 zł rocznie. Wysokość wsparcia uzależniona od kilku czynników, ale co najważniejsze we Wrocławiu ustaliliśmy wysokie progi dochodowe, aby maksymalnie dużo ludzi mogło skorzystać z dopłat, czyli: do 3 000 zł netto/miesięcznie na osobę w rodzinie i i do 4268 netto zł dla osoby samotnej. 
  • · zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych.  

 

Udostępnij >
T
separator