Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Protezy, wózki i rehabilitacja dla 137 osób, w tym pięciorga z Dolnego Śląska

82 turnusy rehabilitacyjne, 28 protez kończyn, 34 wózki oraz sprzęty ortopedyczne i ponad milion złotych przekazany na pomoc. Fundacja Poland Business Run, organizująca największą w kraju charytatywną sztafetę biznesową, podsumowała kolejny rok działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i po mastektomii.

W tegorocznym biegu Poland Business Run swoje drużyny wystawiło aż 1500 firm. To dzięki środkom z ich opłat startowych wsparcie w postaci dofinansowań trafiło do 137 beneficjentów z całej Polski. W województwie dolnośląskim udało się dofinansować wózek, protezę nogi, rehabilitację po amputacji oraz dwie rehabilitacje po mastektomii.

– Trudno uwierzyć, że kolejny rok prawie za nami i czas na podsumowanie 11. edycji Poland Business Run. Tym razem przygotowaliśmy zawody w formule hybrydowej i efekt przeszedł nasze oczekiwania – stacjonarnie w Krakowie oraz z aplikacją na całym świecie pobiegły łącznie aż 32 tys. uczestników. Ta liczba ogromnie nas cieszy, bo oznacza, że mogliśmy pomóc kolejnym beneficjentom, którzy zgłosili się do nas z najróżniejszych zakątków Polski, opowiedzieli swoje historie i poprosili o wsparcie – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Beneficjenci to niesamowite osoby

Komu pomogli biegacze z firm i korporacji? M.in. Januszowi Rokickiemu z Cieszyna, który 30 lat temu pod pociągiem stracił obie nogi, a dziś jest trzykrotnym wicemistrzem paraolimpijskim, Mistrzem Świata i Europy w pchnięciu kulą. Dzięki zawodnikom Poland Business Run otrzymał nowy wózek. O podobne wsparcie wnioskował Marcin, 37-latek ze Świdnicy, który w 2012 r. w wyniku wypadku złamał kręgosłup. Od tamtej pory porusza się na wózku.

- Przed chorobą prowadziłem aktywny tryb życia, teraz nie jestem w stanie samodzielnie wyjść z domu. ­– mówił przed finałem biegu. Wózek elektryczny, który otrzymał dzięki biegaczom Poland Business Run pomoże mu to zmienić. Jego celem jest samodzielność w życiu codziennym i możliwość wyjścia na dłuższy spacer, bez pomocy drugiej osoby. 

Dofinansowanie do protezy otrzymała m.in. Helena z Pomorza, pogodna seniorka, która w wyniku cukrzycy przeszła amputację, a także 45-letni Grzegorz z Wieliczki, który 10 lat temu stracił obie nogi. Bogdan, 60-latek z Częstochowy, z powodu wypadku w pracy nie ma lewej ręki. Od Fundacji otrzymał nową kończynę, która umożliwi mu wykonywanie codziennych czynności oraz jazdę samochodem.

19-letnia Weronika z Mikołowa przeszła amputację wskutek choroby. W październiku rozpoczęła studia na kierunku lekarskim, równocześnie marząc o powrocie do sportu, który uprawiała przed utratą nogi. Dzięki biegaczom będzie to możliwe. 

– Chciałabym bardzo podziękować Fundacji, wszystkim zaangażowanym w bieg i każdemu zawodnikowi z osobna – to dzięki Wam mam szansę wrócić do swoich dotychczasowych sportowych pasji, a nawet spełnić marzenie o nowych – zacząć biegać! W tym roku miałam szansę być beneficjentką biegu. W następnych latach mam nadzieję wrócić również jako jego zawodniczka – planuje Weronika, właścicielka nowej protezy sportowej.

Kompleksowa pomoc dopasowana do potrzeb

Łącznie Fundacja Poland Business Run przekazała kilkaset tysięcy złotych na dofinansowania do 28 protez, 29 wózków aktywnych i sportowych oraz 5 sprzętów ortopedycznych, ale to nie wszystko. Ważnym elementem kompleksowego wsparcia beneficjentów są również turnusy rehabilitacyjne. W tym roku skorzystało z nich 38 osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i po amputacji, a także 44 kobiety po mastektomii.

– Jestem coraz silniejsza, mimo że choruję na dwa nowotwory. Zawdzięczam to rehabilitacji – dzięki wsparciu Fundacji Poland Business Run mogłam poprawić sprawność ręki po operacji. Wreszcie mam nadzieję powrócić do pełnej sprawności i realizować marzenia: podróże, wycieczki, poznawanie kultury i obyczajów innych krajów– mówi 55-letnia Katarzyna spod wrocławskiego Kiełczowa, która choruje na raka piersi oraz szpiczaka mnogiego. Beneficjentka od 10 lat wolontariuszką i koordynatorem w Fundacji zrzeszającej chorych na szpiczaka i udowadnia w swojej działalności motto: To my rządzimy, nie choroba.

Oprócz sztafety charytatywnej Poland Business Run, Fundacja w roku 2022 zorganizowała także szereg aktywności dla osób z niepełnosprawnościami. Odbyły się m.in. letni i zimowy wypoczynek w formie półkolonii dla dzieci, aktywne wyjazdy integracyjne oraz obóz nauki chodu o protezie. Organizacja zaangażowała się również w akcje na rzecz uchodźców z Ukrainy, m.in. tworząc Dziecięcą Przystań w Krakowie i wspierając akcję informacyjną UNICEF-u dotyczącą szczepień ukraińskich dzieci.

Podsumowanie wszystkich projektów Fundacji Poland Business Run znaleźć można w opublikowanym Raporcie Rocznym, dostępnym na stronie www.polandbusinessrun.pl.

Udostępnij >
T
separator