Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Przyszłość biurowców po pandemii

Według raportu „Biura Nowej Normalności – popandemiczna charakterystyka miejsc pracy” przygotowanego przez ThinkCo - real estate research labonad, 90% organizacji wprowadza dla swoich pracowników elementy szeroko rozumianego wellbeingu. To pokazuje jak w dzisiejszym świecie architektura dostosowuje się do nowych ludzkich zachowań i potrzeb.

Przestrzenie, w których funkcjonujemy na co dzień – w tym domy i biura – mają ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie i produktywność. Architekci są coraz bardziej świadomi wpływu architektury na „nowe” miejsca pracy – które stają się coraz bardziej wszechstronne i elastyczne.

Według badania Demoskop, przeprowadzonego na zlecenie Kinnarps, aż 94% pracowników uważa, że środowisko pracy ma wpływ na ich samopoczucie w biurze. Jednym z najsilniejszych obecnych trendów w projektowaniu jest dbałość o zrównoważony rozwój i zapewnianie użytkownikom budynków dobrego samopoczucia. Dostęp do miejsc na świeżym powietrzu takich jak zielone ogrody na dachu, ogrody przybiurowe, tereny zielone i wszystko, co sprzyja komfortowi psychicznemu i fizycznemu, będzie coraz bardziej pożądane przez pracowników.

Kreatywność i innowacje, które charakteryzowały projekty biur w ostatnich latach, nie są już priorytetem. Coraz bardziej istotne staje się dobre samopoczucie pracowników. Dziś projektowanie obiektu – miejsca pracy, wiąże się z analizą zarówno filozofii pracy wewnątrz budynku, jak i architektury przestrzeni, komfortu akustycznego i wizualnego, biofilii, kolorystyki i materiałów, nowej technologii czy mebli.

Architekci zajmujący się projektowaniem powierzchni biurowych są dziś bardzo skoncentrowani na dwóch nowych filozofiach projektowania: Well-building i Activity Based Working (ABW). Pierwszy z nich dotyczy pomiaru, certyfikacji i monitorowania cech budynków mających wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Koncentruje się na tym, jak powietrze, światło, dźwięk, społeczność, woda, ruch, materiały, innowacje, odżywianie, komfort termiczny i umysł wpływają na wrażenia użytkownika w budynku. Drugi pozwala dostosować miejsce pracy do potrzeb różnych pracowników. To podejście do planowania przestrzeni biurowej zwiększa produktywność i zaangażowanie zatrudnionych osób.

Na początku listopada ukazała się publikacja „Modern Office Standards Poland” – przewodnik wydany przez CBRE oraz Rolfe Judd, prezentujący najlepsze praktyki w projektowaniu budynków biurowych. Płynące z niego wnioski mają za zadanie ułatwić dyskusję architektów, deweloperów i urbanistów na temat trendów przestrzeni biurowych oraz samych obiektów, a także zrozumienia potrzeb i wymagań ich najemców. Czy nowe trendy staną się nową rzeczywistością?

– Ponieważ duża część naszego życia spędzamy w pracy, ważne jest, aby miejsce pracy miało pozytywny wpływ na nas na co dzień. Piękne przestrzenie, które w kreatywny sposób wykorzystują światło, kolor i fakturę, mogą być pomocne w relaksacji, odstresowaniu, a nawet motywowaniu pracowników. Chociaż dobre samopoczucie pracowników to coś więcej niż tylko projekt biura, angażujące miejsce pracy jest wyraźnie ważnym czynnikiem na liście priorytetów – mówi Agnieszka Szczepaniak, architekt w biurze projektowym AP Szczepaniak.

Udostępnij >
T
separator