Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Rozpoczął się Kongres Firm Rodzinnych 2021

Podczas dwudniowego Kongresu Firm Rodzinnych „Gotowi na jutro”, który odbywa się we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty 2 i 3 września, uczestnicy będą dyskutować, jak uodpornić swoje firmy na kryzys i przygotować się do nowych wyzwań.

Kongres Firm Rodzinnych to coroczne spotkanie, w którym biorą udział przedstawiciele zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i małych, działających lokalnie firm. Wielkość i branża nie mają jednak znaczenia. Tym, co ich łączy jest rodzinny charakter i wspólne wyzwania, z którymi się mierzą.
– Tegoroczny Kongres Firm Rodzinnych jest poświęcony twórczej perspektywie, najlepiej przystającej do specyfiki biznesów rodzinnych – twierdzi dr hab.Krzysztof Safin, inicjator i twórca Kongresu Firm Rodzinnych, kierownik Zespołu Badawczego Przedsiębiorczości i Zarządzania, Dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. – Nie odejdziemy od podsumowań i wskazania prostych rozwiązań naprawczych, ale naszą uwagę skupimy na wyciąganiu lekcji z obecnej sytuacji. Wskażemy przykłady reorientacji biznesowej, nowe koncepcje zarządzania, modele współpracy i współdziałania, a także oczekiwania i nowe potrzeby rynku.  Kryzys wywołany koronawirusem, nie jest pierwszym, z którym przyszło zmagać się firmom rodzinnym. Z dotychczasowymi potrafiły sobie skutecznie poradzić. Podobnie może być i teraz, jeżeli aktualna sytuacja nie będzie postrzegana jedynie w kategoriach zapaści i nieszczęścia, ale również jako okazja do zmian oraz impuls do stworzenia nowych koncepcji rozwoju – opartych na innych założeniach, zasobach i celach.

Firmy gotowe na jutro

Tegoroczna, czwarta już edycja przedsięwzięcia, odbywa się pod hasłem przewodnim „Gotowi na jutro”. W programie dwudniowego wydarzenia są cztery panele dyskusyjne, prezentacje kluczowych trendów biznesowych, seminarium oraz sześć warsztatów. Ponadto wystąpienia gości specjalnych i stoiska wystawiennicze, a wszystko to bezpłatnie dla uczestników. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał patron honorowy Kongresu Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Dolny Śląsk należy do najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie. Swą wysoką pozycję w dużej mierze zawdzięcza sektorowi biznesowemu, zarówno dużym, ale też małym, średnim czy mikroprzedsiębiorstwom. Doceniając znaczenie lokalnych firm, mocno wspieraliśmy je podczas pandemii. Służył temu Dolnośląski Pakiet Gospodarczy - warty ponad miliard złotych system pomocy finansowej dedykowanej przedsiębiorcom. Zależy nam również na tym, by właściciele firm potrafili sami rozwijać swoje działalności, uodparniać je na kryzysy i podejmować nowe wyzwania. To ważne szczególnie w obecnych, trudnych czasach – twierdzi marszałek Cezary Przybylski.

Kryzys może być szansą

Tematyka tegorocznej edycji jest odpowiedzią na bieżące problemy firm oraz szanse, jakie się przed nimi otwierają w związku z nowymi trendami pojawiającymi się na rynku. Dyskusje, prelekcje i warsztaty poświęcone będą m.in.: pokonywaniu barier rozwojowych w oparciu o zewnętrzne źródła finansowania czy internacjonalizację działalności, optymalizacji procesów, zarządzaniu zespołem w dobie kryzysu, sukcesji, interim management (tymczasowemu menedżerowi w firmie), zielonym technologiom, prawie pracy i nowym rozwiązaniom prawnym dla przedsiębiorców rodzinnych, a także cyberbezpieczeństwu i budowanie marki firmy.

– Siłą firm rodzinnych jest elastyczność i zdolność do szybkiego reagowania na zmiany. Dzięki temu są zdolne do przetrwania kryzysów, nabierania odporności oraz uczenia się na błędach. Kongres stanowi dla nich okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji i korzystania z wiedzy ekspertów z obszarów zarządzania, finansów, marketingu, prawa czy HR – mówi Dariusz Bednarski, wiceprezes i partner zarządzający departamentem doradztwa Grant Thornton, głównego partnera merytorycznego kongresu.

Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, jedynym i pierwszym na Dolnym Śląsku wydarzeniem o tej skali i wadze merytorycznej adresowanym do osób z całej Polski prowadzących firmy rodzinne, przyszłych sukcesorów oraz pracowników tych firm.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu i Centrum Biznesu Rodzinnego.

Udostępnij >
T
separator