Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Rusza Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem

Przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc otwiera się pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, który obejmie swoją opieką pacjentów, u których występują powikłania po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Samorząd województwa przekaże 200 tysięcy złotych na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki w nowym ośrodku.

- Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki dla wszystkich naszych pacjentów. Zakażenie koronawirusem to w wielu przypadkach dopiero początek walki o powrót do pełni zdrowia. Późniejsze powikłania po chorobie mogą być bardzo niebezpieczne. Miejsca takie jak to zapewniają profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt. Pamiętajmy, aby obserwować się i zgłaszać w razie wystąpienia niepokojących objawów – apeluje marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie blisko 200 tys. złotych Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z COVID-19 kupi najnowszy system do badania funkcji wentylacyjnej płuc w warunkach wysiłku. Urządzenie to jest niezwykle potrzebne, ponieważ część zaburzeń nie jest wykrywana w warunkach stacjonarnych.

Dodatkowo urządzenie to będzie służyło innym pacjentom Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, przede wszystkim kwalifikowanym do zabiegu usunięciu fragmentów płuc z powodu nowotworów. Znacznie poprawi to bezpieczeństwo zabiegów torakochirurgicznych, bowiem ocena możliwości układu oddechowego będzie bardzo dokładna.

- Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Wirus SARS–Cov-2 może pozostawiać niepożądane ślady w całym organizmie, świadczy to o tym, że mamy do czynienia z naprawdę niebezpieczną chorobą, której absolutnie nie możemy bagatelizować. Dzięki uruchomieniu Ośrodka Kompleksowej Opieki osoby, u których występują powikłania po przebyciu choroby COVID-19 będą otoczone profesjonalną opieką. To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagają się z różnymi dolegliwościami, mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Usługi medyczne świadczone dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz ze środków Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Oznacza to, że pacjenci nie będą ponosili żadnych kosztów wynikających z korzystania z Ośrodka Kompleksowej Opieki.

Dodatkowo DCChP we Wrocławiu nawiązało współpracę dotyczącą kierowania pacjentów do jedynego w Polsce szpitala, w którym w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19. Mowa tutaj o Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach.

Szpital przy ulicy Grabiszyńskiej podjął również współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w ramach kwalifikacji dawców osocza od ozdrowieńców.   

Koordynacją opieki nad pacjentem polegającą na umawianiu wizyt, konsultacji oraz kontakcie z chorym zajmować się będą wykwalifikowane asystentki medyczne. 

W ramach działalności ośrodka, pacjenci będą mogli korzystać z:

 • badań czynnościowych układu oddechowego (spirometria, dyfuzja, pletyzmografia, wysiłkowe badanie płuc)
 • badań obrazowych układu oddechowego (RTG, TK, angioTK, scyntygrafia) oraz serca (USG serca, MRI serca)
 • badań laboratoryjnych (gazometria włośniczkowa, gazometria tętnicza, przeciwciała, troponina etc.)
 • w zależności od potrzeb z bezpłatnych konsultacji:
  - rehabilitanta
  - psychologa
  - dietetyka
  - pracownika socjalnego
 • szybkiej kwalifikacji do bezpłatnego wypożyczenia koncentratora tlenu i tlenoterapii biernej w domu w ramach NFZ (Ośrodek Leczenia Niewydolności Oddechowej w Domu DCChP)
 • wysokospecjalistycznych diagnostycznych hospitalizacji jednodniowych na oddziale pulmonologicznym DCChP
 • kwalifikacji do Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej w warunkach szpitalnych

- To co wyróżnia nasz Ośrodek Kompleksowej Opieki na Pacjentem po COVID-19, to holistyczne i skoordynowane podejście do problemów zdrowotnych naszych podopiecznych. W ramach naszej placówki pacjent będzie pod opieką specjalistów chorób płuc, którzy dysponują szerokimi możliwościami diagnostycznymi i leczniczymi - dodaje Marcin Murmyło Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. - Mamy coraz więcej "ozdrowieńców" po COVID-19, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również w stanie psychicznym, układzie krążenia czy ogólnej sprawności. Chcemy im pomóc w powrocie do normalnego życia – dodaje dyrektor Murmyło. 

 

Udostępnij >
T
separator