Aż 97% wrocławskich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Ich rolę, osiągnięcia i sukcesy przybliży projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego pod nazwą „Bez mikro nie ma makro”.
Mikroprzedsiębiorstwa, czyli najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody, napędzają rozwój polskiej i europejskiej gospodarki. Dowody? Aż 96% wszystkich polskich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Pracuje w nich ponad 4 miliony Polaków. Generują one również co trzecią złotówkę polskiego PKB (30,2% PKB)!
- Wrocław to miasto ludzi aktywnych, kreatywnych, przedsiębiorczych. Działa u nas blisko 130 tysięcy przedsiębiorstw. W zdecydowanej większości to mikrofirmy, które sprawiają, że nasze miasto, nasz region może się dynamicznie rozwijać. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości naszych wrocławskich przedsiębiorców zyskujemy wszyscy, zyskuje Wrocław. Poprzez projekt „Bez mikro nie ma makro”, razem z Wrocławskim Parkiem Technologicznym chcemy pokazać wrocławiankom i wrocławianom, jak ogromne znaczenie mają dla naszego miasta mikrofirmy – komentuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
We wrocławskich mikrofirmach, które stanowią 97% przedsiębiorstw działających w mieście, pracuje aż 33% wrocławian i wrocławianek zatrudnionych we wszystkich działających firmach działających w stolicy Dolnego Śląska. Wrocławskie mikrofirmy działają w różnych branżach, choć pod kątem ich liczby wyróżniają się obszary takie jak: handel i naprawa pojazdów (16% wszystkich mikrofirm), branże związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (np. działalność księgowa, doradcza, prawna, architektoniczna, inżynieryjna, badawczo-rozwojowa, a nawet weterynaryjna, w ramach której działa 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw) oraz budownictwo i branże związane z informacją i komunikacją (stanowiące po 10% tutejszych małych firm).
- Mikrofirmy są wokół nas. Stykamy się z nimi codziennie robiąc zakupy w osiedlowym sklepie, zatrudniając fachowców z różnych dziedzin, czy też korzystając z usług firm znajdujących się po sąsiedzku z naszym miejscem pracy lub zamieszkania. Kreują one również innowacje! Choć są najmniejsze, to skala ich działalności sprawia, że to one napędzają rozwój naszego kraju, regionu i miasta. To właśnie dlatego nasz projekt nazwaliśmy „Bez mikro nie ma makro”. Chcemy oddać głos mikroprzedsiębiorstwom, pokazać ich sukcesy, pomysły, produkty i usługi. Chcemy zachęcić mieszkańców Wrocławia do ich poznania, docenienia i polecania – opowiada Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.
W ramach projektu „Bez mikro nie ma makro” Wrocławski Park Technologiczny będzie promował wiedzę na temat mikroprzedsiębiorczości. Odbędzie się również konkurs #bezmikroniemamakro, w ramach którego WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław.
WPT stworzyło również stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości. Sprawdzimy tam, dlaczego warto ją wspierać, jak można to zrobić oraz dlaczego warto być z niej dumnym – szczególnie lokalnie. Znajdą się na niej informacje o tym, dlaczego mikroprzedsiębiorczość jest ważna dla każdego z nas oraz jak wpływa na rozwój miasta, z którego wszyscy korzystamy. W planach jest również przedstawianie na niej sylwetek wrocławskich mikroprzedsiębiorców, którzy działają obok nas, oferują nam innowacje, tak te w codziennym wydaniu, jak i te mające potencjał do podbijania światowych rynków.
- To jednak nie wszystko. W drugim etapie projektu, jesienią 2021 roku, planujemy organizację wydarzeń poświęconych mikroprzedsiębiorczości, wydanie poświęconego jej raportu oraz współpracę z organizacjami, które skupiają tego typu firmy – podsumowuje Maciej Potocki, Prezes WPT.
„Bez mikro nie ma makro” to projekt, który skupi wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Więcej informacji o projekcie Bez mikro nie ma makro i konkursie #bezmikroniemamakro można znaleźć na www.bezmikroniemamakro.pl