Aktualne projekty realizowane w ramach międzyregionalnej współpracy to główne zagadnienia poruszone podczas wizyty saksońskiej Minister ds. Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania, Katji Meier, która odwiedziła Dolny Śląsk
W trakcie swojej wizyty Katja Meier, spotkała się m.in. Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, Cezarym Przybylskim, Wicewojewodą Dolnośląskim, Bogusławem Szpytmą oraz Wiceprezydentem Wrocławia, Jakubem Mazurem.
W Synagodze pod Białym Bocianem pani minister uczestniczyła w debacie „To ja zmieniam świat” z udziałem dzieci i młodzieży z projektu Brave Kids, która odbyła się w ramach 6. edycji Targów Edukacji Międzykulturowej. Ważnym punktem jej pobytu we Wrocławiu było spotkanie z politykami oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i stowarzyszeń, działających w obszarze obrony demokracji, równouprawnia i praw człowieka.
- Jako Saksońska Minister Europy chciałabym budować Europę, która jest bliska jej obywatelom, otwarta i zrozumiała dla wszystkich – twierdzi Katja Meier. - Jest dla mnie szczególnie ważne, aby granice między naszymi krajami pozostały zawsze otwarte, nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Podczas rozmów z marszałkiem i wicewojewodą uzgodniliśmy powołanie wspólnego zespołu kryzysowego, który umożliwi nam szybkie i skuteczne reagowanie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak pandemia COVID-19.
Rozmowy dotyczyły także polsko-niemieckiej umowy o współpracy służb ratowniczych. Rozważano również ideę zorganizowania wspólnej konferencji obywatelskiej na temat przyszłości Europy. Jej celem byłaby dyskusja z mieszkańcami regionu o tym, jak wyobrażają sobie kształtowanie przyszłości Europy dla kolejnych pokoleń.
- Spotkanie z aktywistami i przedstawicielami licznych organizacji obywatelskich stanowiło preludium do pogłębienia międzyregionalnej współpracy w obszarze społeczeństwa obywatelskiego –mówi Katja Meier. - W przyszłości chcielibyśmy wspólnie wypracować przekonanie o konieczności akceptacji wszystkich ludzi w naszej europejskiej społeczności – niezależnie od pochodzenia społecznego, koloru skóry, orientacji politycznej, religijnej czy seksualnej.
Saksonia i Dolny Śląsk od ponad 20 lat związane są partnerską współpracą regionalną, która odbywa się w wielu obszarach.