Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Skanska sprzedała część Centrum Południe

Skanska podpisała umowę sprzedaży pierwszego etapu kompleksu Centrum Południowe we Wrocławiu. Jego nabywcą jest Stena Real Estate BV – międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, wchodzący w skład Stena Group.

Transakcja obejmuje pierwszy etap kompleksu Centrum Południe, którego realizację zakończono w lipcu 2020 roku. Obejmuje 28 215 mkw. nowoczesnej i zrównoważonej powierzchni biurowej oraz usługowej. Jest on wynajęty w 69,5%. To część wieloetapowego kompleksu, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. najwyższej jakości przestrzeni.

- Centrum Południe znajduje się na jednym z kluczowych rynków w Polsce. Transakcja ta potwierdza postrzeganie Wrocławia jako doskonałego miejsca do lokowania kapitału – dodaje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Pomimo wpływu, jaki na rynki transakcyjne na całym świecie wywarła pandemia, wysokiej jakości produkty są wciąż atrakcyjne z perspektywy międzynarodowych inwestorów. W szczególności są oni zainteresowani tymi core assets, które zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG – dodaje Adrian Karczewicz.

Centrum Południe to jeden z najbardziej zrównoważonych kompleksów biurowych we Wrocławiu Pierwszy etap kompleksu oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Rok później Skanska rozpoczęła prace nad drugim etapem swojego największego wrocławskiego projektu.

Centrum Południe będzie pierwszą w mieście inwestycją Skanska z certyfikatem WELL, a już teraz może poszczycić się WELL Health-Safety Rating. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, ograniczających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i przyjaznych miejsc pracy. Oferuje najemcom wiele rozwiązań, dzięki którym ich biura staną się bardziej przyjaznymi miejscami pracy. Filtry, nawilżacze adiabatyczne oraz systemy wentylacji zapewniają nawet do 30% więcej świeżego powietrza, niż wymagają tego normy dla powierzchni biurowych. W budynkach zastosowano technologie, które pozwalają między innymi na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W przestrzeniach wspólnych zastosowano oświetlenie LED, dzięki czemu kompleks zużywa do jednej trzeciej mniej energii, niż referencyjne budynki. Jest on również w 100% zasilany energią elektryczną wytworzoną przez farmy wiatrowe. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu oraz surowce o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Na terenach zielonych wokół Centrum Południe nie stosuje się żadnych szkodliwych środków ochrony roślin. Pierwszy etap Centrum Południe uznano za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020. Otrzymał on też nagrodę PLGBC Green Building Award 2021.

Udostępnij >
T
separator