Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Skuteczna izolacja szansą na niższe koszty klimatyzacji

Wraz z nadchodzącym sezonem letnim, rosnące koszty energii stają się coraz większym wyzwaniem wobec powszechnego korzystania z klimatyzacji w nieruchomościach komercyjnych. Sposobem na znaczącą redukcję kosztów jest podniesienie efektywności energetycznej budynku poprzez skuteczną izolację dachu i wykorzystanie jego powierzchni do produkcji energii.

Koszty działania klimatyzacji można zoptymalizować wykorzystując do tego powierzchnię dachu. Zastosowanie odpowiedniej powłoki o właściwościach hydroizolacyjnych może skutkować obniżeniem temperatury powierzchni dachu nawet do 70% (w zależności od rodzaju powłoki). Mniej nagrzewający się dach to również niższa, nawet do 15% temperatura wewnątrz budynku. 

- Na dachach wielkopowierzchniowych, pokrywających m.in. centra handlowe, hale logistyczne czy nieruchomości biurowe, duże oszczędności może generować zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji. Wykorzystywana przez Selenę technologia COOL-R®, dzięki wysokiemu wskaźnikowi odbicia oraz niskiej akumulacji ciepła w powłoce, pozwala uniknąć efektu przegrzewania się połaci dachowej i tym samym skutecznie obniża temperaturę wewnątrz budynku. Oszczędności na klimatyzacji w budynkach mogą sięgać nawet do 40%. – wskazuje Roman M. Meysner, prezes zarządu oraz general manager Seleny ESG.

Systemy COOL-R to płynne powłoki hydroizolacyjne, które dzięki wysokiej refleksyjności oraz wysokim parametrom izolacyjnym wydłużają żywotność dachu. Dachy z powłoką COOL-R® sprawdziły się m.in. na jednym z wrocławskich centrów handlowych, biurach NFZ czy chłodni Igloport w Gdyni. Zyskały także uznanie za granicą – powłokę COOL-R® zastosowało międzynarodowe lotnisko w Porto Alegre w Brazylii, dzięki czemu temperatura dachu spadła o 51ºC.

W procesie optymalizacji kosztów i zużycia energii w budynku istotnym jest nie tylko wypracowanie wysokiej efektywności energetycznej, ale też przejście na produkcję własnej energii przy pomocy modułów PV. Redukowanie zużycia energii (również tej niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń) oraz produkcja własnej energii w miejscu jej konsumpcji to trend, który zyskuje na sile nie tylko ze względu na swoją wartość w kontekście środowiskowym. To realna potrzeba przedsiębiorstw, które mierzą się w ostatnich latach z zachwianiem światowej gospodarki, ale też niewystarczającym rozwojem sieci dystrybucyjnych. 

Z myślą o takich przedsiębiorcach powstała oferta kompletnego dachu energetycznego od Seleny ESG. To rozwiązanie, które łączy dotychczasowe rozwiązania Grupy Selena, takie jak papy i membrany dachowe, powłoki typu COOL-R® czy Dach Zielony, z nowymi usługami, jak instalacja fotowoltaiczna i asekuracja.

- Przedsiębiorcy mają rosnące potrzeby obniżania kosztów energii, a także przejścia na energię odnawialną. Rynek fotowoltaiki w Polsce notuje wzrost o ok. 200% rok do roku. Oferta Kompletnego Dachu Energetycznego Seleny ESG zapewnia sprawne rozwiązanie zarówno problemu nieszczelnych dachów, jak i gwarantuje instalację dopasowaną do ich profilu energetycznego i możliwości konstrukcyjnych dachu – podkreśla Roman M. Meysner. - Takie inwestycje, poza ważnym aspektem ekonomicznym, mają także wymiar ekologiczny.

Oferta spółki obejmuje audyty dachu (hydroizolacyjny i konstrukcyjny), audyt elektryczny, szczegółowy projekt modernizacji – w tym w szczególności kompletnej instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem wzmocnienia konstrukcji obiektu (jeśli będzie konieczna) – oraz pakiet rozwiązań w zakresie hydroizolacji i asekuracji. Izolacja ścian, a przede wszystkim dachu wielkopowierzchniowego przełoży się na rachunek ekonomiczny, mniejsze nakłady na chłodzenie w lecie i znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej. 

- Wzrost popularności inwestowania w OZE wynika jednoznacznie z rosnących cen energii. Dla wielu fotowoltaika jest sposobem na oszczędności i obniżenie rachunków. Grupa Selena swoje doświadczenie na dachach buduje od 30 lat działalności na rynku, dlatego dysponujemy innowacyjnymi rozwiązaniami i wyspecjalizowanymi ekspertami – dodaje Roman M. Meysner.

Udostępnij >
T
separator