Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Startuje nowa siatka połączeń lotniczych

Startuje nowy sezon na wrocławskim lotnisku. Przewoźnicy stopniowo przywracają połączenia. W maju powróci większość kierunków i zwiększy się liczba rejsów. Rozbudowana jest oferta typowo wakacyjna. Nowy rozkład w Porcie Lotniczym Wrocław wszedł w życie 28 marca.

Linie lotnicze stopniowo poszerzają ofertę. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, uruchamiają popularne kierunki, a nawet dodają nowości.

– Cieszy nas, że siatka połączeń na sezon letni 2021 już teraz jest rozbudowana i różnorodna, chociaż częstotliwość rejsów na razie będzie mniejsza niż w zwykłych okolicznościach. Przewoźnicy przywracają połączenia w takim zakresie, w jakim jest to obecnie możliwe. Najważniejsze, że w maju ma powrócić większość kierunków z naszej normalnej siatki – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sytuacja pandemiczna bardzo utrudnia planowanie z wyprzedzeniem nawet kilkutygodniowym. Dlatego pasażerowie powinni się liczyć ze zmianami w rozkładzie lotów. Dotyczy to zarówno kierunków w ofercie linii lotniczych, jak i terminów poszczególnych rejsów.

Siedem połączeń sieciowych

Przewoźnicy sieciowi odtwarzają swoją ofertę krok po kroku. Po 28 marca kontynuowane będą połączenia do Frankfurtu (Lufthansa) i Warszawy (PLL LOT), od 5 kwietnia do Amsterdamu (KLM). Od maja dojdą Monachium (Lufthansa), Düsseldorf (Eurowings) i Zurych (SWISS), a od września Kopenhaga (SAS).

Częstotliwość rejsów będzie stopniowo rosła. Np. na trasie do Frankfurtu do końca kwietnia do dyspozycji będzie 5 lotów w tygodniu, w maju 10, a na początku czerwca przewoźnik planuje już 17 rejsów w tygodniu, w tym po trzy od poniedziałku do piątku.

Do Warszawy samoloty będą początkowo latały 13 razy w tygodniu. W maju PLL LOT ma zamiar wprowadzić 20, a w czerwcu już 22 rejsy w tygodniu. Do Amsterdamu na razie będzie można polecieć jednym z 4 rejsów w tygodniu, a od 24 maja KLM proponuje już jedno połączenie dziennie.

– Dla największych linii sieciowych kluczowa będzie możliwość ponownego uruchomienia globalnej sieci połączeń. Od tego zależy zwiększanie częstotliwości rejsów z lotnisk regionalnych do hubów takich jak Frankfurt, Amsterdam, czy Monachium – dodaje Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) liczy na powrót ruchu transatlantyckiego w czerwcu. Wszystko zależy jednak od sytuacji pandemicznej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Ponad 50 kierunków tanich linii

Linie Ryanair planują uruchomienie 34 połączeń z Wrocławia. W marcu i kwietniu dostępne będą: Dublin, Oslo Torp, Kijów Boryspol, Londyn Stansted oraz East Midlands. Natomiast zdecydowana większość połączeń ruszy od maja, w tym pozostałe kierunki brytyjskie, Paryż Beauvais, a także wszystkie rejsy na południe Europy. Wśród tych ostatnich irlandzki przewoźnik proponuje m.in. pięć kierunków włoskich (w tym Neapol i Palermo), pięć hiszpańskich (w tym Teneryfa i Majorka) oraz trzy greckie (Ateny, Korfu, Chania). Inne ciekawe turystycznie połączenia to Malta, Podgorica w Czarnogórze, Odessa i Gdańsk.

Nowościami w ofercie linii Ryanair, wprowadzanymi z myślą o okresie wakacyjnym, są Zadar w Chorwacji (od 2 lipca) i Olsztyn-Mazury (od 1 lipca). Dla większości kierunków południowych przewoźnik przewiduje dwa rejsy w tygodniu.

18 połączeń z Wrocławia planują linie Wizz Air. Kierunki brytyjskie (Birmingham, Londyn Luton), wschodnie (Lwów, Zaporoże, Kijów Żuliany), a także Oslo Torp, Sztokholm Skavsta i Eindhoven wystartują w marcu lub kwietniu. Początkowo częstotliwość rejsów ma rosnąć, bo przewoźnik zakłada, że jeszcze wiosną samoloty na tych trasach zaczną latać częściej. Np. na trasie Wrocław-Londyn Luton w marcu i kwietniu dostępne będą 3-4 rejsy w tygodniu (poza okresem świątecznym), a w maju już siedem.

Wizz Air proponuje również kilka kierunków atrakcyjnych turystycznie. Do wyboru są Larnaka (Cypr), Kutaisi (Gruzja) czy Reykjavik (Islandia) – dostępne od początku maja, a także Burgas (Bułgaria) i Split (Chorwacja), czyli dwie nowości, które są planowane jako połączenia typowo wakacyjne i ruszą w czerwcu.

Trzy morza i dwa oceany

Dla tych, którzy preferują wakacje z biurem podróży, oferta na tegoroczny sezon letni – z wylotem z Wrocławia – również jest interesująca i rozbudowana. Dostępne są praktycznie wszystkie najpopularniejsze kierunki jak: Turcja, Grecja, Egipt, Bułgaria, Tunezja i Hiszpania. Wybrać się można także do Włoch, Albanii albo na Cypr. Wszystko wskazuje na to, że po sezonie zimowym w ofercie pozostanie również Zanzibar, który cieszy się ogromną popularnością.

Łącznie do wyboru jest blisko 30 kurortów nad morzami Śródziemnym, Czarnym i Czerwonym, a także nad oceanami Atlantyckim oraz Indyjskim.

Jeśli późną wiosną rozpocznie się proces wygaszania pandemii i chociaż w części zostaną zniesione restrykcje, można się będzie spodziewać dalszej rozbudowy oferty przez przewoźników.

– Z drugiej strony, sytuacja związana z pandemią i ewentualne obostrzenia mogą zmusić linie lotnicze do modyfikacji planów – twierdzi Dariusz Kuś. – Istotny będzie też poziom zainteresowania ze strony pasażerów, choć lato ubiegłego roku pokazało, że bogatsza oferta zachęca do podróżowania. Dlatego czekamy na nowy sezon z umiarkowanym optymizmem.

Nowy rozkład lotów w Porcie Lotniczym Wrocław wchodzi w życie od 28 marca. Połączenia zapowiadane na wiosnę i lato 2021 są już dostępne w systemach rezerwacyjnych przewoźników.

Bezpieczne podróżowanie

Port Lotniczy Wrocław wprowadza nowości nie tylko do rozkładu lotów. Od początku lutego udostępnił szybkie testy antygenowe wszystkim pasażerom wylatującym z Wrocławia. Takie testy mogą wykonać na lotnisku także pasażerowie przylatujący spoza strefy Schengen.

Ułatwieniem jest dodatkowo możliwość wykonania genetycznego testu metodą Real Time-qPCR. Punkt diagnostyczny znajduje się przed terminalem – na specjalnie wydzielonym do tego celu parkingu B. Z tych testów może skorzystać każdy, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej.

Udostępnij >
T
separator