Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Ponad 250 tys. Ukraińców we Wrocławiu

Dziesiątki tysięcy wolontariuszy każdego dnia we Wrocławiu wspierają uciekających przed wojną Ukraińców. Solidarność, wspólnota, dobre relacje - nabrały zupełnie nowego znaczenia.

Przed wybuchem wojny we Wrocławiu żyło, pracowało i uczyło się ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Stąd Wrocław jest teraz jednym z najczęściej wybieranych miast przez uchodźców. W sumie trafiło tu około 250 tysięcy osób. Nie ma jednak

danych, jak wiele z nich zostało. W ostatnich tygodniach, codziennie na Dworzec Główny PKP we Wrocławiu przyjeżdżało nawet 7 tysięcy osób. Od początku wojny - pojawiło się w tym miejscu ponad 150 tysięcy ludzi. 

- Bardzo dziękuje za to co robi Wrocław. My, wrocławianie, wrocławianki, szkoły, firmy prywatne, urzędy, organizacje pozarządowe, tysiące wolontariuszy - to działanie pomocowe to jest nasze wspólne dzieło. Bez naszych mieszkańców sytuacja, z którą się mierzymy nie zostałaby sprawie opanowana. Kłaniam się nisko wszystkim zaangażowanym w jakimkolwiek wymiarze w pomoc uchodźcom w tych dniach. Ta pomoc jest bezcenna. Deklarujemy, że wesprzemy wszystkich tych, którzy do nas przyjadą– podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia 

Wrocław działa także instytucjonalnie – jako ratusz i miejskie jednostki oraz spółki. Były dni - kiedy na Dworcu PKP, miasto wydawało nawet 8 tysięcy ciepłych posiłków jednego dnia.   
Dodatkowo Wrocław przygotował i dostarcza każdego dnia na Dworzec Główny - "Wrocławskie Pakiety Wsparcia", dla przyjeżdżających z Ukrainy. W środku: żywność, słodycze i podstawowe środki higieniczne. W sumie kilka tysięcy pakietów 

- Był taki straszny poranek. Atak na poligon, zmarło wtedy 35 żołnierzy ukraińskich a ponad 140 zostało rannych. I właśnie tego poranka przyjechały do nas do Lwowa dwie karetki – dar Wrocławia. Nie mam już strachu w sobie, mam tylko teraz chęć do działania. Dziękuję Wam wszystkim - mówiła Ulyana Tybinka, z Biura Rady Miejskiej we Lwowie. 

Na terenie Wrocławia powstało 20 punktów noclegowych. Od początku wojny miasto zapewniło miejsce do spania i odpoczynku dla blisko 20 tysięcy osób. 
Wrocław udostępnił miejsca noclegowe w hotelach i hostelach, w galerii artystycznej na Dworcu Głównym, Porcie Lotniczym, w jednej z hal sportowych czy nie używanym budynku szkolnym. Teraz każdej doby zapewnia nocleg dla około 2000 uchodźców, a 1000 miejsc pozostaje w gotowości do przyjęcia kolejnych. Wszystkie te osoby, mają też zapewnione całodziennie wyżywienie, 3 posiłki dziennie. Do tej pory wydano 53 tysiące posiłków. 

- Wrocław jest w czołówce miast, które przyjmują uchodźców i w których jest wysoki poziom organizacji procesów pomagania - jest jednym z miast, w których najlepiej to zostało zorganizowane i najwięcej pomocy wyrusza do Ukrainy. Chcę podziękować jako Ukrainiec, wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórki finansowe, rzeczowe, wolontariat, jakiekolwiek działania pomocowe uchodźcom, ludziom którzy stracili wszystko. Oni tu, we Wrocławiu pozyskują przyjaciół i otrzymują pomoc, która jest im niezbędna – mówił Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina 

Dobre relacje w procesie przyjmowania naszych gości z Ukrainy są kluczowe- relacje w szkołach, miejscach pracy, wśród nas. Dlatego kontynuujemy kampanię Wrocław Miastem Dobrych Relacji i zapowiadamy kolejne wydarzenia. 

- To spotkanie miało być inne, ale Rok Dobrych Relacji zmienił swój profil. Mamy akcenty położone gdzie indziej - chcieliśmy wyjść z pandemii i wyjść zza ekranów to był cel tego projektu - ale teraz będziemy walczyć solidarnie z Ukrainą, będziemy dbać o dobre relacje z naszymi gośćmi z Ukrainy, bo to teraz wydaje się najważniejsze - podkreślała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 

Wrocław to miasto spotkań i dialogu, miasto wrażliwe społecznie i dlatego rok 2022 ogłoszono Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. W mieście odbywa się wiele wydarzeń, kolejnym będzie konkurs filmowy "Wkręć się w dobre relacje". Ambasadorką edycji głównej została Sonia Bohosiewicz, natomiast edycji 5-10-15 Sara Egwu James. Organizatorem inicjatywy jest Wydział Promocji i Turystyki UM Wrocławia. 

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ WE WROCŁAWIU MIESIĄC OD ATAKU NA UKRAINĘ 

ZBIÓRKI I WYDAWANIE DARÓW 
Miasto pomaga przyjeżdżającym do Wrocławia, ale także stara się pomagać naszym przyjaciołom na Ukrainie. Już w pierwszych dniach konfliktu uruchomiona została zbiórka we wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie Wrocławia. Dzięki hojności wrocławian udało się nam wysłać na Ukrainę 30 samochodów ciężarowych - ponad 300 ton darów. Pomagają także miasta partnerskie Wrocławia. Do wrocławskich magazynów przyjeżdżają transporty z Niemiec, Holandii, Belgii czy Szwajcarii. 

PUNKTY PRZYJMUJĄCE DARY: 
1. Wszystkie wrocławskie szkoły i przedszkola 
2.Czasoprzestrzeń, ulica Tramwajowa 1-3 
3.Centrum Sektor 3, ulica Legnicka 65 
4. Punkt wsparcia dla matek z dziećmi, ulica Legnicka 21 
5. Dodatkowy punkt zbiórek – to Tarczyński Arena. Szczególnie potrzebne są teraz łóżka polowe, materace, koce, śpiwory. 

EDUKACJA 
Jeszcze przed wybuchem wojny do wrocławskich szkół chodziło 4,5 tysiąca dzieci z Ukrainy. Od lat działają we Wrocławiu klasy przygotowawcze, gdzie obcokrajowcy poznają podstawy języka polskiego i przygotowują się do nauki. Obecnie są 42 takie klasy, a w najbliższych tygodniach zostaną uruchomione kolejne, a następne od września. Gdy wybuchła wojna niemal natychmiast Wrocław uruchomił dodatkowo siedem świetlic, z których mogły korzystać wszystkie dzieci, które uciekły ze strefy wojny do Wrocławia, ale rozpoczęły się też zapisy na wolne miejsca w placówkach. Przez cztery tygodnie konfliktu do wrocławskich szkół i przedszkoli zostało przyjętych już ponad 4,5 tys. młodych Ukraińców. Ta liczba z pewnością będzie rosła, stąd system edukacyjny jest jednym z największych wyzwań przed którym stoimy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zwiększona została liczba miejsc w oddziałach szkolnych klas I-III szkół podstawowych - z 25 do 29 uczniów i przedszkolnych - z 25 do 28 dzieci.
RELOKACJA 

Wrocław w szerokim zakresie wspiera te działania. Relokacja odbywa się do mniejszych miast i miasteczek na terenie Dolnego Śląska m.in. Jeleniej Góry, Zgorzelca, Wałbrzycha, Bystrzycy Kłodzkiej, Złotoryji). Blisko 500 osób zostało relokowanych m.in. do Francji, Niemc, Hiszpanii. Dzięki współpracy Wrocławia z miastem partnerskim Lille do tego francuskiego miasta wyjechało około 300 uchodźców. 

INFORMACJA, POMOC 
Przejście Dialogu - to najważniejszy punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w mieście - do tej pory ponad 10 tysięcy konsultacji (zarówno na miejscu, jak i telefonicznych). Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, który stworzył witrynę internetową w języku ukraińskim – www.wroclaw.pl/ua - na której codziennie, na bieżąco aktualizowane są sprawdzone informacje dotyczące wszelkiej pomocy, zakwaterowania, pracy, zdrowia czy komunikacji.  Miasto wydało 200 tysięcy egzemplarzy Biuletynu Wrocław.pl(z dodatkiem w języku ukraińskim), 20 tysięcy egzemplarzy - bezpłatnej gazety w języku ukraińskim "Wrocław dla Ukrainy”. 40 tysięcy egzemplarzy papierowego biuletynu w języku ukraińskim pn. „Dolny Śląsk dla Ukrainy” – to numer dotyczący możliwości relokacji i zamieszkania na terenie Dolnego Śląska. 

PUNKTY BEZPŁATNEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ 
Uruchomione zostały punkty bezpłatnej pomocy psychologicznej w języku ukraińskim (w niektórych punktach także w jęz. angielskim). Część porad udzielana jest stacjonarnie, część telefonicznie. Informacje na stronie, FB. 

ZATRUDNIENIE UKRAIŃCÓW 
Specjalny punkt informacyjny działa w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu. Przez ostatnie dni wrocławski PUP wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej zgromadził łącznie ponad 4 100 ofert pracy, a pracę znalazło ponad 560 obywateli Ukrainy. 
W straży miejskiej w ostatnich tygodniach zatrudnionych zostało 9 uchodźców - 8 kobiet i jeden mężczyzna. Pracują na stanowiskach cywilnych. Obecnie wspierają strażników w dzieleniu i pakowaniu darów dla uchodźców we wrocławskich punktach pomocowych. 
MPK Wrocław jest otwarte na ukraińskich kierowców, motorniczych i mechaników. Ci, którzy znają podstawy języka polskiego, o pracę mogą ubiegać się już teraz. Dla pozostałych MPK zorganizuje wkrótce kurs na motorniczych i kierowców oraz kurs języka polskiego. 
Jest też możliwość wykorzystania szybkiej ścieżki zatrudnienia ukraińskich nauczycieli - ale wyłącznie na stanowisko pomocy nauczyciela

PESEL
Od środy, 16 marca (od początku obowiązywania specustawy) w 3 Centrach Obsługi Mieszkańców wydano ponad 6 000 numerów PESEL.  Od 14 marca umówiono na wizyty 21 tys. obywateli Ukrainy, którzy chcą je wyrobić. W namiotach przy Centrach Obsługi Mieszkańca oraz w pobliskich zakładach działają punkty fotograficzne, w których uchodźcy z Ukrainy mogą nieodpłatnie zrobić zdjęcie niezbędne do wyrobienia numeru PESEL - z punktów foto skorzystało w ciągu 2 dni łącznie ponad 2,7 tys. osób. 

WNIOSKI O 40 ZŁ DLA OSÓB PRZYJMUJĄCYCH UCHODŹCÓW Z UKRAINY POD SWÓJ DACH 
Wnioski można składać w Biurach Obsługi Klienta należących do Zarządu Zasobu Komunalnego oraz spółki Wrocławskie Mieszkania. Mieszkańcy składają je pod rygorem odpowiedzialności karnej za umieszczanie fałszywych informacji, sprzecznych ze stanem faktycznym. 
Na realizację wniosków będzie miesiąc. Na jednym wniosku można wpisać wszystkie dotychczasowe pobyty ukraińskich rodzin. Świadczenia potrwają przez dwa miesiące. 

300 ZŁOTYCH DLA OBYWATELI UKRAINY 
Tym świadczeniem zajmuje się MOPS. We Wrocławiu jest 13 punktów przyjęć wniosków. Otrzyma je każdy obywatel Ukrainy spełniający wymogi specustawy.

Udostępnij >
T
separator