System do liczenia frekwencji na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia, mobilna aplikacja sprawdzająca jasność świateł w samochodzie i kierunek ich padania czy system raportowania awarii wrocławskiego MPK – to tylko kilka spośród aż 26 projektów, jakie stworzyli studenci z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej we współpracy z firmami i wrocławskimi instytucjami
Co roku studenci z Wydziału Elektroniki stają przed największym zadaniem do wykonania w czasie studiów inżynierskich – projektem zespołowym. Musieli zrealizować rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu i – co ważne – zrobić to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają.
Aby nie były to projekty wyłącznie „do szuflady”, od kilku lat na wydziale organizowana jest Konferencja Projektów Zespołowych. W ramach tej inicjatywy wydział zbiera propozycje różnych zadań związanych z elektroniką, programowaniem, automatyką itp. od lokalnych i ogólnopolskich firm oraz dolnośląskich instytucji.
W tym roku zadanie wykonania projektu zespołowego było podwójnie wymagające ze względu na pandemię i konieczność pracy zdalnej.
– Najtrudniej było w przypadku tych projektów, które wymagały wykorzystania specjalistycznych urządzeń, bo dostęp do nich był ograniczony lub w ogóle go nie było – opowiada dr inż. Maciej Nikodem, jeden z organizatorów Konferencji Projektów Zespołowych. – Studenci wykorzystywali więc symulatory urządzeń, a na koniec semestru stworzone przez siebie rozwiązanie uruchamiali z użyciem rzeczywistych urządzeń.
W tegorocznej edycji do prezentacji zgłoszono rekordową liczbę 26 projektów. Wśród nich są m.in. aplikacja zachęcająca użytkowników do aktywności fizycznej poprzez skorelowanie treningów z „uprawą” wirtualnej sadzonki, mobilna aplikacja, która pozwala sprawdzić jasność świateł w pojeździe i kierunek ich padania, a do tego sugerująca ich korektę oraz elektroniczny system liczenia frekwencji na wystawie „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia. Studenci opracowali także stację deratyzacyjną z czujnikiem wykrywającym aktywność gryzoni, system raportowania awarii pojazdów wrocławskiego MPK (dzięki któremu pasażerowie będą wiedzieli, że ich autobus/tramwaj spóźni się lub nie przyjedzie w ogóle) oraz wtyczkę antyphishingową do przeglądarki Chrome.
Prezentacje projektów w formie materiałów wideo można obejrzeć na stronie https://kpz.pwr.edu.pl/projekty-zgloszone-na-konferencje-2020/. Najlepsze zostaną nagrodzone podczas Konferencji Projektów Zespołowych, 29 czerwca.
Tematy zgłosiło w tym roku 29 firm i instytucji. Na współpracę ze studentami zdecydowały się: AIUT, Alphamoon, Angry Nerds, Antmicro, BonaSoft, Bosch, BZB UAS, Capgemini, Centrum Historii Zajezdnia, Comarch, Dolby, ERG Laboratorium Pomiarowe, GlobalLogic, Hipernet, InterElcom, Intive, Kaleron, Neurosys, Nokia, Mitsubishi Electronic, Orchid Smart Technologies, PGS Software, Plume, PPG, Thaumatec Embedded, Toyota, Transition Technologies-Control Solutions, XEVA oraz Ministerstwo Finansów.
Sponsorami wydarzenia są przedsiębiorstwa Plume, Fanuc i Thaumatec.