Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Sztuka pobudza kreatywność

Choć często o tym zapominamy sztuka pełni w naszym życiu wiele ważnych funkcji. Obcowanie z nią ma olbrzymi wpływ zarówno na nastrój, jak i rozwój uwagi poznawczej oraz myślenia analitycznego.

Sztuka przede wszystkim pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie ludzi. Oglądane dzieło sztuki oddziałuje na emocje, wspomnienia i wyobraźnie - np. pejzaż może przypominać nam miejsce, z którego pochodzimy i budzić miłe skojarzenia. Niekiedy obrazy nie prowokują do refleksji i z niczym się nie kojarzą, a mimo mogą się podobać. Jak pokazują badania, podczas oglądania czegoś ładnego, przepływ krwi w mózgu zwiększa się aż o 10%. Wydzielana zostaje dopamina - tzw. hormon szczęścia, z którą do czynienia mamy również wtedy, gdy się zakochamy. Dobry nastrój pozwala na lepsze przyswajanie informacji oraz pomaga w kreatywnym rozwiązywaniu problemów.

Kreatywne rozwiązywanie problemów, umiejętność elastycznego procesowania informacji i myślenie analityczne – na to wszystko ma wpływ wartościowa sztuka. Pozwala ona także ćwiczyć koncentrację i poszerza horyzonty.

Nasz mózg nie odbiera obiektów jako sztukę, ale jako informacje i przedmioty, które dopiero muszą zostać zinterpretowane. A zatem, wchodząc do galerii, dostajemy olbrzymią ilość informacji, z których musimy wybrać jedną, skupić się na niej i oswoić - stwierdzić, czy chcemy na ten obraz patrzeć dalej, czy odrzuca nas i nie chcemy go widzieć. Gdy mózg wyodrębni bodziec i uzna go za niegroźny, dopiero wtedy może przystąpić do analizy estetycznej. Za ładne uznajemy to, co sprawia nam przyjemność, a przyjemność sprawiać mogą różne czynniki, czasem nawet takie, które dla innych są odrzucające. Niektóre z obrazów nie podobają się nam, ponieważ ich nie rozumiemy, tak często bywa w przypadku dzieł kontrowersyjnych lub nowatorskich. Tak więc mózg musi wykonać dodatkową pracę w poszukiwaniu nowych informacji, przetworzenia ich i odniesienia do oglądanego obiektu.

Dlatego też sztuka jest bardzo potrzebna w naszym życiu i wnosi do niego wiele pozytywów. Przede wszystkim codzienne obcowanie z pięknem znacząco poprawia nastrój, działa kojąco, pomaga się wyciszyć i w kreatywny sposób podejść do problemów, które myśleliśmy, że są nierozwiązywalne. Dzięki lepszemu przepływowi krwi w mózgu i dobremu samopoczuciu dużo łatwiej przyswaja się wiedzę i nowe informacje. Nic dziwnego, że tak wielu znanych naukowców było również artystami lub koneserami sztuki.

Warto więc dbać o swoją przestrzeń w taki sposób, abyśmy czuli się w niej komfortowo, a jednocześnie tak, aby pobudzała kreatywność i wspomagała rozwój. Nie wszyscy mają czas i chęci, żeby samemu tworzyć i w ten sposób obcować ze sztuką, ale nie powinno to stać na przeszkodzie podczas wprowadzania piękna do swojego codziennego życia. Taką samą funkcję pełnić będzie wiszący w domu piękny obraz, który wzbudza w nas przyjemne emocje i skojarzenia.

Świetną okazją do znalezienia idealnego obrazu jest organizowana przez Galerię DNA 56. Aukcja Sztuki Współczesnej, podczas której zaprezentowane zostanie szerokie spektrum różnorodnych obrazów, tak aby każdy mógł znaleźć idealny dla siebie. Odbędzie się ona w czwartek 2 września o godz. 19:00. W licytacji można także wziąć udział online na stronie https://onebid.pl/pl/auction/-/2640 lub osobiście w siedzibie galerii zlokalizowanej w Sky Tower.

Udostępnij >
T
separator