Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Sztuka – sposób na inwestycje w trudnych czasach

Rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem dzieł sztuki może być właściwą decyzją, zwłaszcza, że mogą one stanowić dobry sposób na zyskowne ulokowanie kapitału. Takie działania pozwalają również na rozwinięcie własnej wrażliwości estetycznej.

Przygotowując się do stworzenia własnej kolekcji, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach początkującego kolekcjonera. Przed rozpoczęciem przygody z kolekcjonowaniem, dobrze jest zastanowić się nad kluczem, według którego dobierane będą dzieła sztuki. Czy przemawiają do nas bardziej abstrakcje czy malarstwo figuratywne, czy może chcemy kolekcjonować malarstwo olejne, a może fotografie? Można też założyć sobie brak jakiegokolwiek klucza, czyli kupowanie sztuki, która nas po prostu porusza. Tworzenie własnej kolekcji powinno przede wszystkim być satysfakcjonujące i dopasowane do potrzeb kolekcjonera. Systematyzując swoją kolekcję można skupić się także na jednej epoce lub dekadzie w sztuce i tylko z tego okresu nabywać dzieła. Zawsze jednak warto mieć choćby niewielką wiedzę na ten temat.

Jeden z polskich kolekcjonerów, Krzysztof Musiał, doradza początkującym kolekcjonerom kupowanie dzieł zwłaszcza na aukcjach młodej sztuki, odwiedzanie galerii i oglądanie wystaw początkujących artystów. Jeśli galeria robi wystawę takiemu twórcy, to znaczy, że uważa go za wartościowego i ma on potencjał.

Bardzo wzbogacające jest też bywanie w galeriach, na wernisażach, wystawach i na targach sztuki. Pozwala ono nawiązać kontakt z twórcami interesujących nas dzieł, co dodatkowo może ułatwić wybór. Pomaga to również w ustaleniu, czy artysta jest znany w szerszym gronie, czy miał już jakieś wystawy - grupowe lub indywidualne, a także jakie są jego rokowania rynkowe. Wszystkie te kwestie są istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego dzieła, zwłaszcza, gdy skupiamy się na jego inwestycyjnym wymiarze.

Warto pamiętać, że to właściciele galerii dobierają obrazy i decydują, które prace danego artysty są wartościowe. Dlatego też brak czasu na odwiedzanie galerii i angażowanie się w świat sztuki, nie musi stać na drodze w tworzeniu własnej kolekcji i czerpaniu z niej satysfakcji.

W obecnych czasach, gdy znaczna część działań wielu galerii sztuki przenosi się do internetu, jest to jeszcze łatwiejsze. Obecnie, aby obejrzeć zbiory, skonsultować się z ekspertami lub kupić interesujący obraz, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Swoją kolekcję w wygodny sposób można zacząć tworzyć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Dobrą okazją, aby nabyć piękny obraz w korzystnej cenie są aukcje sztuki młodej. Podczas organizowanej przez Galerię DNA 54. Aukcji Sztuki Współczesnej, wystawione zostaną dzieła zarówno początkujących, dobrze rokujących twórców, jak i tych, których nazwiska są już uznane na rynku sztuki. Stanowi to doskonałą okazję, aby zakupić swój pierwszy obraz lub powiększyć już istniejące zbiory. Wcześniej można zapoznać się także z katalogiem aukcji.

Udział w aukcji jest bardzo prosty - licytować można online na portalu Onebid.pl, przez telefon, za pośrednictwem pracownika galerii lub też na miejscu. Wszystkie obrazy biorące udział w aukcji można obejrzeć w Galerii DNA po uprzedniej rezerwacji terminu.

Finał aukcji odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19:00 w Galerii DNA we wrocławskim Sky Tower. 

Udostępnij >
T
separator