Tegoroczna, 24. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przypada w Roku Lema. Z tej okazji w programie nie mogło zabraknąć wydarzeń inspirowanych twórczością wybitnego twórcy science fiction. Na Politechnice Wrocławskiej przygotowano aż 150 wykładów, pokazów i warsztatów w formie online.
Festiwal wystartował 17 września, oficjalne zakończenie zaplanowano na 22 września, ale festiwalowe wydarzenia na Politechnice Wrocławskiej potrwają aż do 23 września. Patronem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2021 został mistrz literatury fantastycznonaukowej Stanisław Lem, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.
– Wiele naszych imprez odwołuje się do jego twórczości, w programie znalazło się między innymi wspólne czytanie „Bajek robotów”. Na pewno nie zabraknie też spotkań, które udowodnią, że w naszych badaniach czasami trzymamy się twardo nauki, a niekiedy wizje i projekty idą tak daleko, że dziś wydają się nierealistyczne – mówi prof. Elżbieta Wojaczyńska, pełnomocniczka rektora Politechniki Wrocławskiej ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Szczegółowy program DFN na Politechnice dostępny jest na politechnicznej stronie internetowej festiwalu: https://pwr.edu.pl/dfn
Imprezy festiwalowe promują najważniejsze osiągnięcia nauki, udostępniają odkrycia, wynalazki i pracę naukowców z wielu dziedzin, pokazują innowacje i wdrożenia naukowe w gospodarce, a także ukazują ogromną rolę, jaką nauka odgrywa w naszej codzienności. Festiwal porusza także gorące tematy społeczne. Takim kwestiom poświęcony jest panel dyskusyjny pt. „Kobiety sukcesu”.
O roli kobiet w nauce, biznesie i polityce opowiedzą prof. Magdalena Król, dr Irena Eris oraz dr Barbara Labuda. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 września, o godz. 11.00. Dyskusję poprowadzi dr Maria Zawartko.
Link do otwartego webinarium: https://wroclaw.tech/kobiety-sukcesu
W środę, 22 września, o godz. 11.00 rozpocznie się gala finałowa Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Gośćmi honorowymi imprezy będą dolnośląscy medaliści olimpijscy: Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda i Maja Włoszczowska.
Olimpijczycy opowiedzą o swojej karierze w świecie sportu i na innych polach. Poruszymy również naukową stronę przygotowania sportowców do wygrywania najważniejszych zawodów.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale PWr na YouTube. Link do transmisji na żywo: https://wroclaw.tech/gala-dfn-2021