Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Viessmann zainwestuje w Legnicy 200 mln euro

Grupa Viessmann, dostawca zrównoważonych rozwiązań w zakresie klimatyzacji oraz energii odnawialnej, wybuduje w Legnicy nową siedzibę dla swojego największego działu Climate Solutions w Polsce.

Nowy zakład firmy Viessman, o powierzchni około 50 tys. mkw, będzie produkował wysokosprawne pompy ciepła działające w oparciu o naturalne czynniki chłodnicze. Ma on przyspieszyć rozwój tego segmentu produktów i zwiększyć niezależność energetyczną Europy w wymiarze geopolitycznym.

Przedsiębiorstwo rodzinne ogłosiło już wiosną, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje rekordowe inwestycje w wysokości 1 mld euro w rozwój pomp ciepła i ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Inwestycja o wartości ponad 200 mln euro w nową fabrykę w Polsce – kolejny zakład Grupy produkujący pompy ciepła – jest centralnym elementem ofensywy firmyw zakresie ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych.

Dzięki zastosowaniu najbardziej efektywnych technologii, nowa inwestycja firmy Viessmann ma przyczynić się do przyspieszenia rozwoju pomp ciepła jako kluczowego elementu szerokiej oferty zielonych, a przede wszystkim przyszłościowych rozwiązań zapewniających maksymalną ochronę klimatu. Oprócz pomp ciepła przedsiębiorstwo kontynuuje rozbudowę mocy produkcyjnych w zakresie systemów magazynowania energii elektrycznej, kolektorów słonecznych i instalacji ciepłowniczych. Planowane są już kolejne inwestycje w Europie.

– Wysokosprawne pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy, których produkcja planowana jest w nowym budynku, będą wyrazem naszych ambicji objęcia pozycji światowego lidera w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych klasy premium – twierdzi Tomasz Tomczak, Prezes Zarządu Viessmann Polska. –Inwestycja w Legnicy stanowi kamień milowy w dalszym rozwoju tej lokalizacji. Daje nam możliwość stworzenia dodatkowych miejsc pracy, jak również dalszego rozwoju lokalnych rynków oraz bliskiej i pełnej zaufania współpracy z naszymi partnerami.

Po zakończeniu budowy, nowy zakład Viessmann w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia dostaw pomp ciepła na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, co będzie podstawą dalszego rozwoju firmy w nadchodzącym dziesięcioleciu. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mogło nie tylko przyczynić się do sukcesu transformacji energetycznej, ale także do uniezależnienia się od kopalnych źródeł energii, zwłaszcza importu gazu z Rosji. W związku z tym także przy projektowaniu budynku zwrócono szczególną uwagę na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.

- Cieszę, że rodzinna firma Viessmann, która od ponad 105 lat działa na światowych rynkach, od ponad 20 lat obecna jest w Legnicy. Śmiało mogę powiedzieć, że Viessmann na dobre zakorzenił się w Legnicy, dlatego postanowiliśmy, że niebawem symbolicznie posadzimy drzewo, polski dąb, który będzie realizował w praktyce hasło „rośniemy razem”. Jako strefa wspieramy inwestycje, więc pomagamy rosnąć, ale bez przedsiębiorców nie byłoby inwestycji, a to jest sedno naszego działania. Dzięki najnowszej decyzji firmy możemy mówić, że LSSE to blisko 80 przedsiębiorców, którzy dają pracę prawie 20 tys. osób - mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Firma Viessmann prowadzi w Legnicy produkcję elementów systemowych i urządzeń od ponad 20 lat – są to przede wszystkim pompy ciepła, które są szczególnie ważne z punktu widzenia realizacji celów globalnej polityki energetycznej i klimatycznej.

W czerwcu wmurowano kamień węgielny pod budowę w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby działu Refrigeration Solutions.

Udostępnij >
T
separator