Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
W Alei Bielany powstało FOROOM

Punkt działań interkulturowych, inspirujących warsztatów, wydarzeń artystycznych, wymiany doświadczeń – tak pokrótce można opisać FOROOM - nowe miejsce na mapie Alei Bielany. Odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty punktu już od poniedziałku, 26 lipca. Z okazji otwarcia w sobotę, 24 lipca, w Alei Bielany będzie można wziąć udział w grze terenowej dla dzieci i dorosłych.

Rosnąca obecnie liczebność społeczności ukraińskich, białoruskich, koreańskich i innych, mieszkających we Wrocławiu i całym powiecie wrocławskim, jest kwestią społecznie niezwykle istotną. Wrocławska Diagnoza Społeczna z 2017 pokazała, że Polacy w większości są pozytywnie nastawieni do innych narodowości. Aż 66% respondentów wskazało, że napływ przedstawicieli innych społeczności jest bardzo korzystny dla Wrocławia, wzbogaca kulturę wrocławską oraz zwiększa otwartość́ wrocławian na innych ludzi (60%). Niemal połowa, bo 48% badanych, wskazuje, że cudzoziemcy swą obecnością̨ w mieście czynią̨ je bardziej atrakcyjnym, a według 45% stymuluje to wzrost potencjału gospodarczego miasta.

FOROOM to wynik konsultacji i badania IPSOS

Coraz częściej powstają inicjatywy, które pomagają migrantom w rozpoczęciu życia w nowym miejscu, angażują kulturalnie i zawodowo. Aleja Bielany także rozpoczęła szereg działań zmierzających do zwiększenia inkluzywności centrum. Jednak, aby jak najlepiej poznać oczekiwania i potrzeby społeczności migranckich, a także stosunek Polaków do cudzoziemców, wraz z firmą badawczą IPSOS przeprowadziła szeroko zakrojone badania, które wskazały kierunek, w którym centrum spotkań powinno podążać.

W wyniku tych analiz Aleja Bielany we Wrocławiu utworzyła nowe miejsce na swojej mapie. To FOROOM – centrum integracji i aktywności międzykulturowej. Miejsce to jest punktem, w którym przedstawiciele społeczności różnych narodowości będą mogli uzyskać informacje prawne, dotyczące np. legalizacji pobytu, ale także uczestniczyć w warsztatach wielokulturowych, kursach językowych czy po prostu dobrze się bawić. Co ważne, miejsce to przeznaczone jest zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców.

Pomogą fundacje i organizacje

Przy realizacji tego projektu Aleja Bielany współpracuje z organizacjami i fundacjami specjalizującymi się w dialogu międzykulturowym, jak np. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja Ukraina, czy FREYA. Jak przyznają organizatorzy, planowana kooperacja z władzami powiatu wrocławskiego oraz gminy Kobierzyce mogłaby pomóc jeszcze bardziej rozwinąć przedsięwzięcie i przyczynić się do pełniejszej odpowiedzi na potrzeby społeczności zamieszkującej zarówno powiat wrocławski, jak i sam Wrocław.

– Chcielibyśmy wraz z lokalną społecznością tworzyć to miejsce, które będzie otwarte na przedstawicieli społeczności różnych narodowości oraz przyczyni się do pogłębiania dialogu międzykulturowego, a także przezwyciężania stereotypów narodowościowych – zaznacza Krzysztofa Gromada, Kierownik ds. Współpracy z Lokalnymi Społecznościami. Podczas otwarcia przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacji Ukraina oraz Wrocławskiej Fundacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej FREYA opowiedzieli o różnorodnych społecznościach we Wrocławiu i powstawaniu nowego miejsca.

W ramach otwarcia punktu w sobotę, 24 lipca, Aleja Bielany organizuje grę terenową. Ma ona przybliżyć uczestnikom różnorodne kultury. Wydarzenie potrwa od godziny 12.00 do 18.00. Pierwsze stanowisko mieścić się będzie przy wejściu środkowym. Na najmłodszych czekają też inne atrakcje: malowanie twarzy, nagrody i słodkie upominki.

Zajęcia dla dzieci, konsultacje dla dorosłych

W ofercie FOROOM znajdą się zajęcia realizowane przez różnorodne fundacje z zakresu edukacji międzykulturowej, językowej, a także warsztaty kreatywne. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. FOROOM mieści się na 1 piętrze, obok Akademii Tańca ESENS. Z kolei dorośli migranci będą mogli skorzystać z darmowych porad prawnych. O kolejnych inicjatywach Aleja Bielany będzie informować na bieżąco na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Przede wszystkim: budować społeczność

Od lat misją Ingka Centres Polska, właściciela Alei Bielany, jest „tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi”. – Kreujemy wirtualne i fizyczne miejsca spotkań, w których ludzie mogą być razem, poznawać swoje potrzeby i współpracować ze sobą. W naszych działaniach chcemy być zatem nie tylko obiektami handlowymi, lecz pragniemy przy tym odgrywać istotną rolę w życiu lokalnych społeczności. Chcemy pozytywnie wpływać na ludzi, lokalne społeczności, jak i planetę – dodaje Krzysztofa Gromada.

 

Udostępnij >
T
separator