Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
W Concordia Design odbyło się VIII Wrocławskie Forum Kobiet

Równość kobiet i mężczyzn, duże życiowe zmiany, feminizm oraz wsparcie ukraińskich kobiet, które trafiły do stolicy Dolnego Śląska były głównymi tematami tegorocznego VIII Wrocławskiego Forum Kobiet. W wydarzeniu, które odbyło się 23 czerwca br. w Concordia Design na Wyspie Słodowej, wzięło udział blisko 200 osób.

Wrocławskie Forum Kobiet to cykliczne wydarzenie przeznaczone nie tylko dla pań, ale dla wszystkich, którym bliskie są ich sprawy. Po raz pierwszy odbyło się w 2013 roku i na stałe wpisało się w kalendarz imprez odbywających się w stolicy Dolnego Śląska. Obecna edycja przedsięwzięcia była pierwszą po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię.

Za każdym razem Wrocławskie Forum Kobiet porusza ważne, aktualne i trudne tematy. Prelegentami są zawsze ciekawe i inspirujące osoby, które są ekspertami w swoich dziedzinach oraz działają na rzecz praw kobiet. Są to zwykle przedstawiciele biznesu, medycyny, nauki i sztuki.

Przewodnimi tematami tegorocznej edycji wydarzenia były kwestie związane z feminizmem i funkcjonowaniem kobiet zarówno w życiu prywatnym, jak i politycznym, ekonomicznym i społecznym. Uczestnicy rozmawiali o szansach i perspektywach, które stoją przed nimi oraz o przysługujących im prawach.

W programie VIII Wrocławskiego Forum Kobiet znalazły się takie panele, jak „Tłuczemy szklany sufit”, „Kobieca moc przetrwania. Teraźniejszość i przyszłość kobiet” oraz „Feminizm a szowinizm. Prawdziwe znaczenie mocnych słów”.

Kobiety nie muszą zarabiać mniej od mężczyzn

Wśród z poruszanych tematów była równość kobiet w rozwijaniu kariery i w biznesie.

– ­ Pomimo tego, że przepisy wprowadzają konieczność stosowania równych szans dla kobiet i mężczyzn w pracy, to badania OECD pokazują, że ponad 50 proc. potencjału kobiet jest niewykorzystanych. Z kolei w badaniach Eurostatu widać, że Polska jest na czwartym miejscu od końca wśród krajów europejskich w zakresie wykorzystywania i aktywizacji zawodowej kobiet. Z kolei luka płacowa, czyli luka badana w porównaniu do tych samych stanowisk pracy kobiet i mężczyzn, wynosi w Polsce nawet 18 proc. W dodatku im wyższe stanowiso, tym ta luka większa. Potrafi nawet dochodzić do 30 proc. – twierdzi Monika Chudobska, Wiceprezes Zarządu Impel S.A. – Z pewnością warto z nią walczyć.

Według Moniki Chudobskiej często to postawa kobiet sprzyja luce płacowej, gdyż mimo iż często są lepiej wykształcone od mężczyzn, to nie wierzą w swoje możliwości, rzadziej podejmują się wyższych stanowisk pracy, boją się stanowisk technicznych i typowo inżynierskich, czyli tych, które są lepiej płatne.

Kobiety pomagają kobietom

Do najbardziej aktualnych tematów poruszanych podczas tegorocznego Wrocławskiego Forum Kobiet należało wsparcie uchodźczyń z Ukrainy, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu wojny. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o pomocy materialnej dla tych osób, jak i możliwościach rozwoju ich kariery zawodowej w Polsce.

– Po zaspokojeniu tych najpilniejszych potrzeb, przychodzi czas na podjęcie pracy, niezależnie od tego na jak długo. Uchodźcom potrzebne jest bowiem poczucie godności – mówiła Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Największą motywacją dla ukraińskich kobiet, jest to, aby ich ojcowie, synowie i mężowie, którzy zostali na Ukrainie, nie musieli się o nie martwić. Dlatego, aby im pomóc, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu udało nam się zebrać łącznie około 16 tys. ofert pracy, dzięki czemu aż 11,5 tys. Ukraińców i Ukrainek otrzymało legalną pracę. Właśnie fakt, że jest ona legalna, ma tu ogromnie znaczenie.

Specjalne przemówienie do uczestników przesłał także Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, który dziękował Polakom za pomoc dla jego rodaków.

Pasja może byś sposobem na życie

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o tym, jak dokonać przewrotu w swoim życiu i przekuć swoje pasje w pracę zawodową. Bardzo entuzjastycznie została przyjęta opowieść Julii Janowskiej, która z żeglarstwa uczyniła swój sposób na życie i jest aktualnie kapitanem jachtowym z doświadczeniem morskim i oceanicznym. Z kolei Ada Kopczyńska-Wójtowicz opowiedziała o tym, jak po urlopie macierzyńskim z HR-owca przekształciła się w projektantkę wnętrz, o czym zawsze marzyła.

Ekspertki i pasjonatki

W tym roku Wrocławskie Forum Kobiet poprowadziły Joanna Orleańska - aktorka, producentka, reżyserka i lektorka, absolwentka PWST we Wrocławiu, Ewa Nowak-Iskra – Dyrektorka regionalna w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Barbara Mróz – Gorgoń - profesora nadzwyczajna na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, prezeska Global Biometrics Council, specjalistka ds. komunikacji DCO, naukowczyni i badaczka.

Panelistami VIII Wrocławskiego Forum Kobiet byli:

 • dr inż. Dominika Hardo - pracownik naukowo – dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
 • Magda Baszak INMED – Główna Menadżerka w INMED SA
 • dr Oliwia Mikulska –Business Manager w międzynarodowej korporacji inwestycyjno - finansowej
 • Monika Baszak-Dubis – specjalistka ds. personalnych KEA IBB Sp. z o.o.
 • Monika Chudobska- Wiceprezeski Impel SA
 • Ałła Witwicka-Dudek -Dyrektorka Centrum Współpracy z Biznesem UE we Wrocławiu
 • Julia Boguslavska - koordynatorka projektu "Ukrainka w Polsce"
 • Natalia Rudolf-Niewójt - Prezeska Vademecum Sp. z o.o., członkini Soroptimist International Klub Wratislavia, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia
 • Anna Apel - Prezeska Fundacji Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
 • Magdalena Okulowska - Prezeska Zarządu ARAW
 • Izabela Bodnar - Prezeska Fundacji Wroc Ma Moc
 • Dyrektorka ds. marki w Payeye,  specjalistka ds. komunikacji DCO
 • Ewelina Kamińska - naukowczyni, genetyczka
 • Małgorzata Karpińska - Dyrektorka Zarządzający QIAGEN
 • Krzysztof Balawejder - Prezes Zarządu MPK Wrocław
 • Ada Kopczyńska - Wójtowicz - projektantka, założycielka Moie Studio
 • Prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle - Wieloletnia Kierownik i Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
 • prof. dr hab. Ewa Stańczyk - Hugiet - Prorektor ds. Badań i Kadry Akademickiej UE we Wrocławiu

Gościniami specjalnymi VIII Wrocławskiego Forum Kobiet były Julia Janowska - żeglarka, producentka wystaw audiowizualnych, sprawuje opiekę nad programem kulturalnym Concordia Design oraz Marta Banaszek-twórczyni marki odzieżowej i autorka kampani społecznej “Dobra dla Ciebie Idealna dla siebie.”

W poprzednich edycjach przedsięwzięcia udział wzięli m.in. Wojciech Eichelberger, prof. Marta Kopaczyńska, Agata Młynarska, Dorota Wellman, Alicja Węgorzewska, Katarzyna Skrzynecka, Marta Kuligowska, Grażyna Wolszczak, Jarosław Kret, prof. Alicja Chybicka, Agnieszka Maciąg, Katarzyna Miller, Beata Tadla, Krzysztof Ibisz, Tomasz Jacyków, Paweł Deląg i Szymon Hołownia.

Udostępnij >
T
separator