Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
W MPK za bilet można zapłacić… okiem

Wrocławskie MPK jest pierwszym przewoźnikiem miejskim na świecie, w którym za bilet można zapłacić przy pomocy tęczówki oka. Umożliwia to technologia firmy PayEye, z którą miejski przewoźnik podpisał właśnie umowę o współpracy.

System PayEye, płatności przy pomocy tęczówki oka, jest obecnie wykorzystywany w 120 miejscach we Wrocławiu. Teraz dołączy do nich wrocławskie MPK, gdzie przy pomocy tej metody będzie można zapłacić zarówno za bilety, jak i za mandaty.

– Idziemy z duchem czasu, dlatego też wprowadzamy nowy system płatności – twierdzi Krzysztof Balawajder, prezes MPK Wrocław. – Dla naszych pasażerów będzie to na pewno duże udogodnienie.

– Ludzie cenią wygodę, którą zapewniają nowe technologie – mówi Krystian Kulczycki, prezes PayEye. –  Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która wprowadziła komercyjnie system płatniczy oparty na cechach tęczówki oka. Nasze rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne. Tęczówka ma aż 256 unikalnych cech. Na świecie nie ma dwóch osób, które mają takie same tęczówki. Różnią się od siebie nawet te w lewym i prawym oku u tej samej osoby.

Aby zapłacić, należy najpierw na terminalu wpisać odpowiednią kwotę. Użytkownik spogląda na urządzenie i wtedy dokonuje się transakcja. Jest to możliwe również w soczewkach kontaktowych i w okularach. Nie ma ryzyka przypadkowego złożenia przelewu.

Na razie przy pomocy systemu PayEye można zapłacić tylko w Biurze Obsługi Klienta MPK, jednak w przyszłości planowane jest także realizowanie transakcji również w tramwajach i autobusach.

Udostępnij >
T
separator