Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Warto zadbać o skuteczną dezynfekcję w firmie

W dobie pandemii profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni powinna być równie ważna jak zasłanianie ust i nosa. Według badań naukowców, wirus SARS-CoV-2 jest w stanie przetrwać na niektórych powierzchniach 72 godziny, a w warunkach chłodniczych nawet 28 dni. Dlatego też przy wyborze odpowiedniej metody i preparatów do dezynfekcji najlepiej zaufać profesjonalistom.

Z ostatniego, opublikowanego w listopadzie 2020 r. raportu „Global State of the Consumer Tracker” przygotowanego przez firmę doradczą Delloite wynika, że Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanym pandemią. Obawa przed zakażeniem zmieniła oczekiwania klientów sklepów, centrów handlowych, hoteli, banków, urzędów czy użytkowników transportu publicznego. Jak wynika z badań, obecnie tylko 39 proc. polskich konsumentów czuje się bezpiecznie w sklepie, niewiele ponad jedna czwarta nie ma obaw przed pobytem w hotelu, a blisko 60 proc. badanych planuje ograniczyć korzystanie z komunikacji miejskiej.

W dobie pandemii klienci banków czy urzędów, oczekują nie tylko kompetentnej obsługi czy sprawnej realizacji usług, ale przede wszystkim wymagają, by obiekt, w którym się znajdują, spełniał wszelkie standardy bezpieczeństwa związane z ochroną przed zakażeniem koronawirusem. Dlatego też to właśnie na właścicielach i zarządcach budynków i wszelkich obiektów użyteczności publicznej, najemcach sklepów, biur i innych lokali usługowych, spoczywa obowiązek, by w czasach epidemii ich klienci czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Maseczki nie wystarczą

Tym, co ma pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa jest dystans społeczny i noszenie maseczek lub przyłbic. Tymczasem kluczowa jest także dezynfekcja powierzchni, z którymi stykamy się na co dzień. Jest to konieczne, gdyż przeżywalność koronawirusa może wynieść nawet kilka tygodni.

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia już wiosną ubiegłego roku określili, jak długo wirus SARS-CoV-2 zachowuje swoje właściwości na różnych rodzajach powierzchni. I o ile na powierzchni miedzianej czas ten jest najkrótszy – wynosi 4 godziny, to już na wszelkiego rodzaju kartonach jest to pełna doba. Jeszcze dłużej, bo aż 72 godziny wirus jest w stanie przeżyć na powierzchniach plastikowych oraz tych wykonanych ze stali nierdzewnej. Zdecydowanie najdłużej, bo aż 28 dni – koronawirus jest w stanie utrzymać się w warunkach chłodniczych, czyli w miejscach, w których temperatura wynosi poniżej minus 20 st. C.  Stąd też tak ważna jest prewencyjna dezynfekcja powierzchni wszędzie tam, gdzie pojawiają się klienci.

Potrzebni profesjonaliści

Skuteczna dezynfekcja wymaga zastosowania odpowiednich metod oraz właściwego doboru preparatów. Zwykłe przetarcie powierzchni to za mało. Konieczne jest zastosowanie środka o odpowiednim spektrum działania, we właściwym stężeniu i przy zachowaniu dostatecznego czasu działania.

Decydując się na określoną metodę i preparaty, najlepiej skorzystać z doświadczeń profesjonalistów – zewnętrznych firm specjalizujących się w dezynfekcji. Tym bardziej, że przypadkowe środki, nierzadko toksyczne, bądź użyte w nieodpowiednim stężeniu, mogą narobić więcej szkody niż pożytku.

– Wszystkie preparaty, jakie wykorzystujemy w naszej pracy, to atestowane środki o działaniu biobójczym, bezpieczne dla ludzi przebywających w zdezynfekowanych pomieszczeniach oraz odkażanych powierzchni i zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia. – wyjaśnia Grzegorza Smereka, wiceprezes zarządu spółki Impel System, dyrektor operacyjny grupy produktowej Cleaning w Grupie Impel. – Naszym zadaniem jest dokładne stosownie się do wytycznych ministerstwa.  – Nie jest to jednak tylko dobór odpowiedniego środka do wybranej metody, ale też zastosowanie prawidłowych parametrów całego procesu

Ważna odpowiednia metoda

– Dobór najlepszej metody dezynfekcji uzależniony jest od wielkości dezynfekowanych pomieszczeń, ich wysokości, kubatury, przeznaczenia oraz typu powierzchni, które będziemy odkażać – wyjaśnia Grzegorz Smereka. – Inaczej dezynfekuje się halę wielkopowierzchniową, a inaczej mniejsze pomieszczenia biurowe, w których znajduje się dużo sprzętu elektronicznego, który trzeba chronić zawilgoceniem. Jeszcze inaczej odkażane są tramwaje, wagony czy miejsca w przestrzeni otwartej - śmietniki czy wiaty przystankowe.

Trzeba także wziąć pod uwagę czas i to, w jakich warunkach będzie się odbywać dezynfekcja. Inaczej wygląda ten proces, gdy obiekt można wyłączyć z pracy, a inaczej, kiedy jest przeprowadzany w obecności ludzi.

­– Zdarzają się też sytuacje, kiedy działamy w strefie zagrożonej wybuchem – dezynfekcja obejmuje obiekt, w którym produkowane lub przechowywane są środki łatwopalne – mówi Grzegorz Smereka. – Taka sytuacja absolutnie wyklucza wtedy zastosowanie niektórych metod np. ozonowania, ponieważ ozon jest silnym utleniaczem i może wywołać pożar.

Niektóre metody dezynfekcji wymagają specjalnego przygotowania pomieszczeń m.in. ich uszczelnienia czy choćby zabezpieczenia znajdujących się tam roślin. Są też takie, które zajmują więcej czasu, nie tylko ze względu na konieczność wcześniejszego dostosowania pomieszczenia, ale także czas działania użytego preparatu lub okres karencji. Wówczas po przeprowadzonej dezynfekcji pomieszczenie musi bezwzględnie zostać wyłączone z użytkowania. 

–  Choć jest wiele czynników determinujących wybór metody dezynfekcji, nasze 30-letnie doświadczenie w tym zakresie m.in. dla szpitali, pozwala nam szybko przeprowadzić profesjonalną analizę i wybrać sposób jednocześnie najskuteczniejszy i najlepszy dla klienta – podkreśla Grzegorz Smereka.

 Żeby w banku i w metrze było bezpiecznie

Impel System świadczy zarówno usługi o charakterze prewencyjnym, związane z regularnym odkażaniem powierzchni dotykowych w obiektach, ale też działa interwencyjnie.

Podczas epidemii w kwestii profesjonalnej dezynfekcji, Grupie Impel zaufał m.in. Santander Bank Polska S.A. Tylko w październiku i listopadzie 2020 r. usługę tę zrealizowano w blisko 200 lokalizacjach banku na terenie całego kraju. Zlecenia dla tego klienta były wykonywane również w grudniu i dotyczyły wszystkich tych lokalizacji, gdzie wśród personelu stwierdzone zostały przypadki zakażenia COVID-19.

Bank docenił usługi Grupy Impel przede wszystkim ze względu na profesjonalne podejście oraz sprawność działania. Wszystkie dezynfekcje zrealizowane zostały z zachowaniem 24-godzinnego trybu, a w większości przypadków grupy mobilne pojawiały się na miejscu w ciągu 12 godzin od zgłoszenia, niezależnie od tego, czy były to dni robocze czy weekendy.

W ekspresowym wręcz tempie Impel realizuje też usługi dezynfekcji dla warszawskiego metra, gdzie ciężko wyobrazić sobie wyłączenie obiektu z ruchu na kilkanaście godzin. 

W sytuacjach, kiedy na stacji stwierdza się przypadek osoby zakażonej SARS-CoV-2, ekipa mobilna pojawia się na miejscu w ciągu 15-20 minut od zgłoszenia. Dzięki tak szybkiej reakcji, stacja zostaje ponownie otwarta dla pasażerów już nawet godzinę później.

Od początku pandemii dwa razy dziennie dezynfekowane są także prewencyjnie wszystkie stacje metra. Odkażane są wszystkie miejsca kontaktowe, których mogą dotykać pasażerowie – kasowniki, bramki, poręcze, klamki. Teren obejmujący usługę to aż 84 tys. metrów kwadratowych. By realizacja była jak najmniej dotkliwa dla pasażerów, dezynfekcja wykonywana jest w godzinach mniejszego ruchu między godz. 11 a 12, natomiast kolejna już po zamknięciu stacji.

Gdy liczy się czas i specjalistyczna wiedza

Specjaliści od dezynfekcji z Grupy Impel muszą też dostosować się do realiów zleceniodawcy np. gdy zagrożony jest proces produkcji. Tak było podczas działań interwencyjnych w jednej z firm, która wytwarza folie poliestrowe wykorzystywane w opakowaniach spożywczych.

Na terenie zakładu wykryto ogniska zakażenia COVID-19. Możliwość skażenia dotyczyła dużej części obiektu, w tym ważnych dla procesu produkcji pomieszczeń, służących do kontroli produkcji. Ich łączna powierzchnia to ok. 6500 mkw. Trzeba było działać szybko, aby nie blokować dostępu do tych pomieszczeń. Utrudnieniem było również to, że wytwarzane tam materiały są produkowane z komponentów chemicznych. Zastosowanie nieodpowiedniego preparatu do dezynfekcji mogło stanowić problem ze względu na możliwość zajścia reakcji chemicznej. Stąd też konieczna była konsultacja technologów producenta z technologami Grupy Impel, które trwały kilka godzin.

Tak szybka reakcja ekip realizacyjnych Grupy Impel możliwa była dzięki działaniu na terenie całego kraju 120 grup mobilnych. Każda z nich wyposażona jest w odpowiedni sprzęt i każda gotowa jest do pracy 24 godziny na dobę. Taki system sprawia, że wszystkie pilne interwencje mogą być podejmowane szybciej niż w godzinę.

Ponadto, sprzęt, którym dysponuje Impel dostosowany jest do dezynfekcji obiektów o różnym przeznaczeniu i kubaturze, takich jak magazyny wielkopowierzchniowe, biura, sklepy i galerie handlowe, urzędy, szkoły, ale także pojazdy należące do środków komunikacji publicznej czy transportu towarowego. Dezynfekcje realizowane są również na terenie otwartym, w ramach odkażania przestrzeni publicznej, jak parkingi, wiaty przystankowe, bankomaty czy strefy miejsc zagospodarowania odpadów.

Wszystkie usługi wykonywane są pod okiem doświadczonych technologów, którzy dokonują wyboru najskuteczniejszego zabiegu dezynfekcji, dostosowując metodę do rodzaju pomieszczeń, powierzchni i możliwości zastosowania.


Najczęściej stosowane metody dezynfekcji

 

Dezynfekcja pomieszczeń metodą zamgławiania - to bezpieczna i bardzo skuteczna dezynfekcja chemiczna. Polega na rozpyleniu w pomieszczeniu płynu dezynfekcyjnego o tak drobnych kroplach, że nie powoduje on zamoczenia powierzchni i elementów wyposażenia, a jednocześnie mgła dociera w każdy zakątek i szczelinę. Metoda ta z powodzeniem stosowana jest w biurach, sanitariatach, szkołach i obiektach przemysłowych Taka dezynfekcja może być przeprowadzona na dwa sposoby: metodą zamgławiania ULV lub metodą termiczną.

Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą gazowania - metoda dezynfekcji chemicznej przeznaczona dla obiektów wysokich i o dużej kubaturze, takich jak hale sprzedaży, magazyny.

Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonowania - metoda polegająca na nasączeniu powietrza w pomieszczeniu ozonem wytwarzanym przez specjalne urządzenie zwane ozonatorem. Stosowana w pomieszczeniach biurowych, socjalnych o wysokości do 3 metrów i niezbyt dużej kubaturze. Przed przystąpieniem do ozonowania pomieszczenie musi zostać uszczelnione (klimatyzacja, wentylacja).

Dezynfekcja pomieszczeń i przedmiotów manualna - ręczne mycie i dezynfekcja powierzchni oraz sprzętów. Przeznaczona dla elementów usadowionych na terenach otwartych, jak np. ławki, przystanki autobusowe, place zabaw, stosowana również w korytarzach, na klatkach schodowych oraz przy zewnętrznych elementach wejść do budynków.

Dezynfekcja pomieszczeń opryskiem elektrostatycznym - uniwersalna metoda dezynfekcji chemicznej, gdzie dodatkowo wykorzystywane są własności elektrostatyczne.  

Dezynfekcja powierzchni metodą naświetlania promieniami UV-C - dezynfekcja fizyczna, polegająca na naświetlaniu powierzchni promieniami UV lub UVC, które dają mocniejszy efekt biobójczy. Stosowana głównie w pomieszczeniach biurowych, działa na wszystkie odsłonięte powierzchnie. Podczas naświetlania pomieszczenie powinno być wyłączone z użytku, a po wyłączeniu lampy może od razu zostać udostępnione ludziom.

 

Udostępnij >
T
separator