Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Przedsiębiorcy skorzystają z bezpłatnych porad prawnych

Już 25 listopada we Wrocławiu, w ramach projektu Tarcza Edukacyjna, spotkają się właściciele firm. To bezpłatne warsztaty, podczas których eksperci kancelarii Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej wytłumaczą, jakie prawa i możliwości działania mają przedsiębiorcy w obliczu przeprowadzenia zmian w firmie.

Do po-covidowej rzeczywistości w firmie można wrócić z tarczą.

– Pokażemy jak to zrobić nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Nasz projekt jest przede wszystkim solidna porcja fachowej wiedzy prawnej. Dziś biznes prowadzi się w bardzo trudnej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. A w dodatku w bardzo skomplikowanym otoczeniu prawnym. Nasza Tarcza Edukacyjna ma być realnym wsparciem, dostępnym dla każdego – mówi Grzegorz Dudczak, radca prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Tarcza nie tylko finansowa

Tarcza Edukacyjna kojarzy się z tarczą finansową, ale tematyka szkoleń jest dużo bogatsza, choć wątek rozliczeń świadczeń jest również szeroko omawiany. Program spotkań zapewnia praktyczną wiedzę m.in. jak przejść kontrolę, nie popełnić błędów w rozliczeniach i dokumentacji i co zrobić, jeżeli pojawi się wezwanie do zwrotu środków. Eksperci podzielą się także wiedzą na temat ochrony przedsiębiorców przed innymi negatywnymi konsekwencjami z tytułu odpowiedzialności członków organów spółek i wspólników, planowanej reorganizacji lub restrukturyzacji oraz wdrażania nowych regulacji prawnych.

- Podczas warsztatów omówimy na przykładach symptomy, które mogą wskazywać na możliwe problemy płynnościowe. Wiadomo, że są one niepokojące dla osób zarządzających przedsiębiorstwem, ale nie są równoznaczne z zamknięciem firmy. Zaczniemy od usystematyzowania takich pojęć jak restrukturyzacja i upadłość. Pokażemy jakie są dostępne środki i instrumenty restrukturyzacji i jak z nich skorzystali inni przedsiębiorcy w podobnej sytuacji. Każdy kto weźmie udział w spotkaniu, wyjdzie z niego z praktyczną wiedzą w zakresie dostępnych narzędzi w sytuacji rosnących zobowiązań i spadających przychodów – zapewnia Grzegorz Dudczak.

Kontroli nie trzeba się bać

W związku z przyznaniem przedsiębiorcom środków z tak zwanych tarcz, pojawia się coraz więcej obaw związanych z kontrolami, czy nawet wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Szkolenia w ramach Tarczy Edukacyjnej pokazują różne możliwe scenariusze. Do kontroli warto przygotować się wcześniej, by nie panikować, gdy się rozpocznie.

- Przedsiębiorcy wypełniali dokumenty często w ogromnym pośpiechu. Oświadczenia, na podstawie których były przyznawane środki, były przez nich składane bez wcześniejszej analizy sytuacji firmy. Wszystko to przez obawę przed tym, że środki nie zostaną przyznane, a firma nie przetrwa. Docierają do nas sygnały, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania dotyczące zwrotu otrzymanego wcześniej wsparcia – mówi Marzena Rosler-Borakiewicz, Radca Prawny z kancelarii Filipiak Babicz.

- Podczas naszych spotkań uspokajamy przedsiębiorców – pomyłka w złożonym oświadczeniu nie równa się próbie wyłudzenia dofinansowania. Powodów może być wiele, zwłaszcza, że przepisy nie są precyzyjne. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ przepisy pozwalają na wiele interpretacji. Właśnie w tym, jako prawnicy, pomagamy osobom, które do nas trafiają – dodaje Grzegorz Dudczak, Radca Prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Spotkajmy się we Wrocławiu

Szkolenie podzielone jest na dwa, dwudniowe moduły. W ramach spotkania 25 listopada br. we Wrocławiu zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

  • Zachowana płynność finansowa - skuteczne instrumenty ochronne i naprawcze
  • Reorganizacja biznesu – przyjęcie optymalnych ram prawnych i podatkowych dla dalszej działalności.

Natomiast w drugiej części, 13 stycznia 2022, eksperci Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej omówią takie kwestie jak:

  • Zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID-19
  • Odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników
  • Zgłaszanie nieprawidłowości i naruszeń prawa wewnątrz organizacji – nowe obowiązki dla przedsiębiorców i instytucji.

Zajęcia poprowadzi sztab ekspertów – prawników, którzy na co dzień pomagają przedsiębiorcom: Marta Romańska, Piotr Kempiński, Marzena Rosler-Borakiewicz, Maciej Blok, Mateusz Kamiński, Jakub Jankowiak, Przemysław Szmidt, Piotr Karlik.

Spotkania odbywają się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, ul. Generała Romualda Traugutta 19/21.

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie https://tarczaedukacyjna.pl/. Liczba miejsc jest ograniczona.

Fundacja Edukacji Prawnej została założona w 2015 roku. Jest instytucją szkoleniowo – doradczą, która powstała w celu zwiększenia poziomu wiedzy i świadomości prawnej w naszym społeczeństwie. Poprzez szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje popularyzuje wiedzę z zakresu prawa, zasad jego interpretacji i stosowania. Od początku istnienia stara się mówić o prawie w sposób przystępny i ciekawy.

Fundacja została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz do Bazy Usług Rozwojowych, której administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.  Aktualnie prowadzi dwa projekty non-profit: „Mały Prawy Obywatel” oraz „Edukacja prawna dla seniora”. Już od 19 października rozpoczyna projekt skierowany do przedsiębiorców pod hasłem „Tarcza Edukacyjna”.

Udostępnij >
T
separator