Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
We Wrocławiu ruszy superlaboratorium

W stolicy Dolnego Śląska powstanie Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3. Będzie ono elementem uruchamianego w Łukasiewicz – PORT Centrum Diagnostyki Populacyjnej

Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 będzie pierwszym tak zaawansowanym laboratorium w zachodniej Polsce, a zarazem jednym z zaledwie kilku na terenie całego kraju. Będzie też kluczowym elementem uruchamianego we Wrocławiu Centrum Diagnostyki Populacyjnej. Ministerstwo zdecydowało o przeznaczeniu na ten cel 3,8 mln zł Obligacji Skarbu Państwa.  

- Podjąłem decyzję, aby przekazać środki dla PORTu, bo jestem pewien, że pozwolą podnieść standard laboratorium i w stu procentach wykorzystać jego potencjał - mówi Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Chodzi o potencjał naukowców, ale i potencjał do współpracy z biznesem.

Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 będzie odznaczało się jedną z najwyższych klas bezpieczeństwa. Dzięki przekazanym środkom zostanie dostosowane do pracy z patogenami różnych grup ryzyka. W przypadku BSL-3 mówimy o czynnikach biologicznych, które mogą wywoływać ciężkie choroby, a których leczenie jest możliwe. Dostęp do tak zaawansowanej infrastruktury połączony z kompetencjami Centrum Diagnostyki Populacyjnej staje się istotne zwłaszcza teraz, gdy możliwe są nawracające pandemie chorób zakaźnych (COVID-19, AH1N1, SARS).

- Polscy naukowcy wielokrotnie pokazali, że ich rozwiązania potrafią realnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość – mówi Michał Janasik, Wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Finansów i Komercjalizacji. - Tak też było w ostatnich miesiącach, kiedy praktycznie każdy z 33 instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz skutecznie włączył się do walki ze skutkami pandemii. Jestem przekonany, że uruchomienie przez Łukasiewicz-PORT Laboratorium Szybkiego Reagowania Epidemiologicznego BSL-3 wzmocni krajowe możliwości diagnozowania chorób zakaźnych przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa, a w konsekwencji utrzymania wysokiego tempa rozwoju polskiej gospodarki.

Uruchomienie Centrum Diagnostyki Populacyjnej, którego elementem będzie nowe laboratorium nie byłoby możliwe bez doświadczeń zebranych przez Łukasiewicz – PORT podczas walki z pandemią koronawirusa. Instytut przez ostatnie miesiące współpracował ściśle z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, angażując swoją infrastrukturę i pracowników. W tym czasie wykonano ponad 6000 testów.  

– Koncepcja uruchomienia w Łukasiewicz – PORT Centrum Diagnostyki Populacyjnej, którego kluczowym elementem jest laboratorium BSL-3 oznaczać będzie fundamentalną zmianę dla mieszkańców nie tylko Wrocławia czy Dolnego Śląska, lecz także całej Polski - mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.  – Otworzy to przed nami zupełnie nowe możliwości. Pozwoli rozwijać w naszym kraju nowe metody i testy diagnostyczne oraz poszerzać badania nad nowymi formami terapii. Jeszcze skuteczniej będziemy mogli zapobiegać i zwalczać skutki chorób cywilizacyjnych, ale i reagować w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego.  

Centrum Diagnostyki Populacyjnej połączy trzy kluczowe zdolności: kompetencje naukowe dużego i zróżnicowanego zespołu, unikalną infrastrukturę i wyposażenie instytutu, w tym nowoczesne laboratorium BSL-3 oraz masowe zdolności diagnostyki kryzysowej oraz prognozowania epidemicznego. Umożliwi prowadzenie badań nad nowoczesnymi metodami diagnostycznymi dla wielu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, otyłość, choroby neurodegeneracyjne i zaburzenia psychiczne m.in. depresja i schizofrenia. Centrum w codziennej pracy będzie współpracowało z Biobankiem, gdzie są gromadzone i analizowane próbki mieszkańców Dolnego Śląska. Planowane jest zatrudnienie wielu specjalistów, m.in.: biotechnologów, biologów molekularnych, analityków medycznych, bioinformatyków oraz lekarzy specjalistów i biostatystyków.

 

Udostępnij >
T
separator