Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wraca handel i fryzjerzy

W środę, 28 kwietnia, rząd ogłosił kalendarz luzowania obostrzeń związanych z pandemią. Na początku maja otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne w tych województwach, w których były zamknięte, a także nieczynne do tej pory sklepy.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w środę harmonogram luzowania obostrzeń na maj.

– Zdecydowaliśmy, że proces luzowania będzie przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji – twierdzi premier Mateusz Morawiecki. – To wynika przede wszystkim z tego, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania.

W związku z tym ogłoszono, że od 1 maja już w całym kraju zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dozwolone będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób) i w obiektach krytych oraz basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (max 50 proc. obłożenia).

Zaraz po długim weekendzie, od 4 maja, do działalności w reżimie sanitarnym i z limitem osób powrócą galerie, sklepy budowlane, sklepy meblowe (1 osoba na 15 mkw), otwarte zostaną galerie sztuki i muzea (limit 1 osoby na 15 mkw), a do szkół wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

Od 8 maja działalność będą mogły ruszyć hotele (50 proc. obłożenia, zamknięte restauracje hotelowe i strefy spa). Natomiast 15 maja będą mogły wznowić działalność stacjonarną restauracje i kawiarnie, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Imprezy okolicznościowe, jak wesela czy komunie, będą mogły się odbywać na zewnątrz z limitem do 25 osób. Otwarte zostaną też kina i teatry na świeżym powietrzu. Z kolei uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym.

Zmieniony zostanie też limit osób, które będą mogły uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach z jednej osoby na 20 mkw do jednej osoby na 15 mkw.

Według planów rządu od 29 maja usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali w reżimie sanitarnym, a limit uczestników imprez okolicznościowych zostanie zwiększony do 50. Otwarte zostaną także kina i teatry (max 50 proc. obłożenia), a baseny i kryte obiekty sportowe zostaną udostępnione wszystkim (max 50 proc. obłożenia). Działać będą mogły też siłownie, kluby fitness i solaria (limit 1 osoby na 15 mkw). Natomiast do szkół wrócą już wszyscy uczniowie.

 

Udostępnij >
T
separator