Wrocław w najnowszym światowym rankingu Globalization and World Cities 2020 awansował do kategorii gamma miast światowej gospodarki.
W publikowanym od 20 lat rankingu „The World According to GaWC” – organizowanym przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC) przy Loughborough University pokazywane są metropolie o największym znaczeniu ekonomicznym z Londynem i Nowym Jorkiem na czele. Miasta są kwalifikowane do kilku kategorii: alfa, beta i gamma, a także do dwóch kategorii o niższym znaczeniu: high sufficiency i sufficiency czyli poziom wysoki dostateczny i dostateczny.
Zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem i najbardziej rozwinięte miasta, które pełnią dominującą funkcję w rodzimym kraju. To miejsca o największym znaczeniu dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji.
Ranking co roku oparty jest na klasyfikacji miast w światowej gospodarce na podstawie zaawansowanych usług biznesowych m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych.
Wrocław z awansem
W najnowszym zestawieniu GaWC 2020 Wrocław awansował do kategorii gamma, w której są metropolie łączące małe regiony i państwa z globalną gospodarką jak Ankara, Ottawa, Nashville czy Turyn.
– Od wielu lat Wrocław jest w tym rankingu i obserwujemy, jak stopniowo wzmacniamy w nim pozycję – mówi Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta UM Wrocławia. Zaczynaliśmy od grupy miast, które aspirują do miana ośrodków metropolitalnych, teraz awansowaliśmy do poziomu gamma. Dla miasta to oznacza wzmocnienie pozycji wobec świata, w tym zwłaszcza gospodarki i inwestorów. Pozycja miasta w tym rankingu jest jednym z głównych wskaźników w Strategii Wrocław 2030. On pokazuje globalną siłę miasta. Można powiedzieć, że uzupełnia takie wskaźniki jak PKB, czy PKB per capita – podkreśla.
W poprzednich edycjach raportu, w 2018 i 2016 roku, Wrocław był oceniany o klasę niżej, w kategorii gamma , a w roku 2012 jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.
Tuż za Warszawą
Od początku rankingu na jego czele są dwa miasta – Nowy Jork i Londyn. Zwykle zamieniają się tylko pozycją. Warszawa już od lat jest w kategorii Alfa, w tym roku spadła do poziomu Alfa – i jest obok m.in.: Bangkoku, Johannesburga, Stockholmu czy Buenos Aires.
– Wrocław i Warszawa to dwa najwyżej sklasyfikowane polskie miasta. Warto również odnotować, że nasze miasto jest dodatkowo najwyżej ocenionym niestołecznym miastem Europy Środkowej. To oczywiście cieszy tym bardziej, że takie rankingi są istotne dla światowych inwestorów, dla których jesteśmy coraz bardziej atrakcyjną lokalizacją. Pracujemy jednak dalej ponieważ miasto nigdy nie będzie skończone, a zadań z każdym rokiem przybywa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W 2020 roku za Wrocławiem znalazły się Poznań (gamma –), Katowice (gamma –), Kraków (poziom wysoki dostateczny), Łódź (poziom dostateczny).
Rekomendacja dla inwestorów
Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podkreśla, że wysoka pozycja miasta w rankingu GaWC 2020 to świetna rekomendacja dla inwestorów.
– To jest potwierdzenie naszego statusu bardzo silnego ośrodka gospodarczo-ekonomicznego. Pozycja zaraz za Warszawą to także wskazówka dla biznesu, gdzie warto inwestować – dodaje.
Fot. ARAW