Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocław pomaga uchodźcom z Ukrainy

Zarówno wrocławskie organizacje, jak i sami mieszkańcy aktywnie zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia lub przyłączyć się do pomagania potrzebującym.

Miejskie działania pomocowe koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Jego pracownicy proszą osoby prywatne, firmy, instytucje o zgłaszanie ofert pomocy. Wiadomości mailowe w tej sprawie wraz danymi kontaktowymi należy przesyłać na adres: wsparcieukrainy@wcrs.pl

WroMigrant i Przejście Dialogu

Z kolei konsultanci punktu informacyjnego WroMigrant udzielają telefonicznie wszelkich informacji dla obywateli Ukrainy, przede wszystkim związanych z procedurami przekraczania granicy ukraińsko-polskiej:

  • 538 579 555
  • 735 969 992

Telefony działają w godz. 9.00-17.00

Z kolei na facebooku WroMigrant na bieżąco zamieszczane są wszelkie sprawdzone informacje dla obywateli Ukrainy.

Stacjonarny punkt informacyjny dla migrantów oraz osób deklarujących pomoc uruchomiony został w Przejściu Dialogu – aktualne informacje są zamieszczane na facebooku. Można tam zasięgnąć informacji w sprawie wszelkich rodzajów wsparcia dla uchodźców.

Dobrze poinformowana Fundacja Ukraina

Natomiast koordynacją komunikacji między potrzebującymi, a wspierającymi na Dolnym Śląsku zajmuje się Fundacja Ukraina. Aby zgłosić chęć zaangażowania się w działania dedykowane wsparciu Ukraińców, należy wypełnić formularz przygotowany w polskiej, ukraińskiej i angielskiej wersji językowej.

Pomocna ekipa na Dworcu Głównym PKP

Na Dworcu Głównym PKP wolontariusze oczekują na uchodźców z Ukrainy przybywających pociągami ze Lwowa i Przemyśla. Tam również mieszkańcy Wrocławia przynoszą dla nich dary – ubrania, jedzenie, wodę, rzeczy dla dzieci, artykuły higieniczne.

Przejście Dialogu na ul. Świdnickiej zmienia się na punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie będzie można zasięgnąć informacji w sprawie wszelkiej pomocy. Czynne również w weekend 26-27 lutego od 10.00 do 20.00.

Niezbędna pomoc prawna

Na bezpłatną pomoc prawną uchodźcy mogą liczyć w Instytucie Praw Migrantów, który znajduje się przy ul. Ruskiej 46A/202 (nr 3 na domofonie) Aby załatwić sprawy dotyczące prawnych aspektów sytuacji na Ukrainie, można tam przyjść, zadzwonić lub napisać:

Udostępnij >
T
separator