Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocław pomaga Ukraińcom

Tysiące miejsc noclegowych, przekształcenie galerii BWA na Dworcu Głównym PKP w dodatkową poczekalnię, wydawanie każdego dnia tysięcy ciepłych posiłków, specjalne „pakiety wsparcia” i wiele więcej. Urząd Miasta i miejskie instytucje podsumowują pierwsze dwa tygodnie działań pomocowych dla przybywających z Ukrainy.

Zakwaterowanie
 Od początku kryzysu na Ukrainie Wrocław przygotował miejsca noclegowe dla osób przybywających ze strefy wojny. Tylko w ciągu ostatniej doby z pomocy Miasta (nocleg i wyżywienie) skorzystało tysiąc osób, a wciąż wolnych pozostawało 600 łóżek w wynajętych przez Miasto hotelach i hostelach. Od początku wojny z „miejskich” miejsc noclegowych skorzystało około 10 tysięcy osób. 
We wtorek Prezydent Wrocławia zadecydował o dodatkowym uruchomieniu kolejnych kilku tysięcy miejsc do spania w różnych częściach miasta. Chodzi m.in. o stary terminal lotniczy (200 łóżek), a także galerię BWA na Dworcu Głównym. 
Dwa razy dziennie, każde miejsce noclegowe zapewnione przez Miasto, odwiedzają pracownicy socjalni MOPS-u, by wspierać i udzielać dodatkowych informacji uchodźcom. 

Pomoc miasta na Dworcu Głównym 
Teren PKP nie należy do miasta (jest zarządzany przez spółkę skarbu państwa) co oznacza, że nie podlega pod Miasto. Jednak działające na terenie PKP organizacje społeczne i punkt wojewody – wspierają m.in pracownicy ratusza, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, MOPS-u i Fundacji Ukraina, z którą Miasto ściśle współpracuje. Dodatkowo po spotkaniu prezydenta Wrocławia z wojewodą dolnośląskim zapadła decyzja o ustawieniu specjalnych namiotów (przygotowanych m.in. przez straż pożarną), w których uchodźcy będą mogli odpocząć i skorzystać z ciepłych posiłków. 
– Do Polski w ciągu dwóch tygodni przyjechało już więcej uchodźców niż w latach 2015-2016 do Niemiec, co pokazuje skalę wyzwania z jakim się mierzymy. Znaczna część uciekających przed wojną kieruje się do Wrocławia, gdzie mieszka już 100 tysięcy Ukraińców. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom i naszym pracownikom, który działają na dworcu PKP i pomagają przybywającym ze wschodu. Liczy się każda para rąk. Chcemy zapewnić osobom, które doświadczyły koszmaru wojny maksymalnie pełną pomoc i wsparcie - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.Galeria BWA została przekształcona w dodatkową poczekalnię dla uchodźców, w której ustawiono 100 polowych łóżek. Dodatkowo Miejska Biblioteka na Dworcu Głównym stała się miejscem opieki dla matek z dziećmi. Powstała tam strefa z grami planszowymi, kolorowankami, książkami w jęz. ukraińskim. Dostępne są zabawki, klocki, leżaki, łóżeczka dla najmłodszych.   Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Technikum nr 16 przygotowują kanapki dla oczekujących na Dworcu Głównym – tylko jednego dnia wydano 4000 kanapek i 7000 porcji ciepłych posiłków przygotowanych przez MOPS. Na Dworzec Głównych trafiać będą także specjalne „pakiety wsparcia”, czyli każdego dnia kilka tysięcy paczek, w których znajdą się podstawowe produkty – m.in. żywność i środki higieniczne. 

Edukacja
Wrocław robi wszystko, aby zapewnić dzieciom uciekającym ze strefy wojny miejsca w miejskich szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz przedszkolach. 
W ciągu dwóch tygodni, chęć nauki w placówkach oświatowych, zgłosiło już ponad tysiąc uczniów. W sumie we Wrocławiu uczy się już około 4500 ukraińskich dzieci. Dla rodziców, którzy będą chcieli wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola miasto przygotowało szczegółową instrukcję w języku ukraińskim. Te informacje rozpowszechniane są także na ulotkach, na stronie wrocław.pl, na facebookowym profilu: PomagaMyWroclaw. 
Dodatkowo Miasto uruchomiło siedem świetlic, z których korzystają ukraińskie dzieci, gdy ich rodzice np. potrzebują załatwić niezbędne formalności, albo po prostu odpocząć. W tych placówkach nie są wymagane zapisy. Najmłodsi mają tam opiekę psychologa i opiekuna mówiącego w języku ukraińskim.   
– Z naszych świetlic skorzystało już kilkuset najmłodszych Ukraińców. Zapraszamy do naszych świetlic, bo jest to także okazja do rozmowy z psychologiem i do kontaktu z polskimi uczniami – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławiu. – Z tej pomocy skorzystało już kilkaset osób. 

Przejście Dialogu – główny punkt konsultacyjno – informacyjny

W Przejściu Dialogu uchodźcy mogą uzyskać wszelkie informacje na temat pobytu we Wrocławiu, a także pomoc prawną. Każdego dnia punkt w przejściu podziemnym przy ulicy Świdnickiej odwiedza około 350 osób, a kilkaset porad udzielanych jest telefonicznie. 

- Przejście Dialogu to obecnie jedno z najważniejszych miejsc na mapie Wrocławia. Nasi pracownicy, codziennie rozmawiają z setkami osób, które potrzebują pomocy. Słuchają setek trudnych historii. Także tam wspierają nas również wolontariusze, jesteśmy im bardzo wdzięczni za zaangażowanie - podkreśla Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 
Wszystkie działania pomocowe koordynuje WCRS. Na specjalnie utworzonego maila wsparcieukrainy@wcrs.pl w ciągu dwóch tygodni przyszło kilkadziesiąt tysięcy wiadomości. Ośmiu pracowników WCRS-u - 24 godziny dobę - odpowiada i segreguje oferty pomocowe od wrocławian. 
Szerokie działania informacyjne

Przez cały czas Wrocław prowadzi działania informacyjne, mające na celu ułatwienie przyjeżdżającym Ukraińcom poruszanie się po mieście i znalezienie podstawowych informacji. Wydrukowanych zostało około 18 tysięcy ulotek w języku polskim i ukraińskim z niezbędnikiem pomocowym. Oprócz ulotek – drukowane są również setki plakatów i naklejek – by ułatwić poruszanie się m.in. na Dworcu Głównym. 

Udostępnij >
T
separator