Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocław w czołówce miast najlepszych dla inwestycji

Stolica Dolnego Śląska zajęła wysoką lokatę w globalnym rankingu miast najlepszych dla inwestycji bezpośrednich (foreign direct investment – FDI). Opublikował go należący do grupy Financial Times miesięcznik fDi Magazine. Wrocław zajął w nim 15. miejsce na świecie oraz 1. w kategorii małych i średnich miast.

Wśród 25 miast, które znalazły się w rankingu Global Cities of the Future - najlepszych lokalizacji dla inwestycji bezpośrednich w 2021 roku, znalazły się dwa polskie miasta: Wrocław – na 15. miejscu i Warszawa, która zajęła 20. lokatę. Liderami zostały Singapur, Londyn i Dubaj.

– Raport FDI Inteligence przygotowany przez Financial Times jest jednym z poważniejszych źródeł wiedzy dla inwestorów poszukujących miejsca dla ulokowania swojego przyszłego biznesu – twierdzi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Nasze miasto znalazło się w nim na 15 miejscu wśród tzw. "miast przyszłości" z całego świata, wyprzedzając m.in. Zurych, Seul czy Chicago. Cieszę się, że pomimo pandemii Wrocław utrzymał renomę i jest zauważalny na świecie. To bardzo dobra wiadomość dająca nadzieję na powstanie nowych dobrze płatnych miejsc pracy.

Miasta ujęte w rankingu podzielone zostały także na kilka kategorii wielkościowych. W grupie miast małych i średnich, Wrocław zajął w tym roku pierwsze miejsce. Wyprzedził m.in. Zurych i Wilno.

Stolica Dolnego Śląska zajęła 6. miejsce pod względem potencjału gospodarczego, 9. pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia, 2. pod względem efektywności kosztowej, 10. pod względem skomunikowania i 1. pod względem przyjazności dla biznesu.

Według analityków, wyniki polskich miast przewyższają nieco jej rzeczywistą wagę gospodarczą. Nasz kraj utrzymuje jednak opinię miejsca z wykształconymi kadrami oraz dobrą efektywnością kosztową. Autorzy raportu odnotowują także, że w Polsce znajduje się 14 specjalnych stref ekonomicznych, umożliwiających inwestorom korzystanie z niższych podatków oraz z pomocy publicznej.  

Pełna treść raportu: Raport Global Cities of the Future 2021/22


Miasta przyszłości – najlepsze dla inwestycji bezpośrednich, TOP 25

 1. Singapur
 2. Londyn
 3. Dubaj
 4. Amsterdam
 5. Dublin
 6. Hongkong
 7. Nowy Jork
 8. Szanghaj
 9. Paryż
 10. Tokio
 11. Pekin
 12. Abu Zabi
 13. Bangalore
 14. Monachium
 15. Wrocław
 16. Zurych
 17. Toronto
 18. Seul
 19. Houston
 20. Warszawa,
 21. Chicago
 22. Moskwa
 23. San Francisco
 24. Wilno
 25. Montreal

Kategoria małych i średnich miast:

 1. Wrocław
 2. Zurych
 3. Wilno,
 4. Edynburg
 5. Luksemburg
 6. Rotterdam
 7. Suhar
 8. Düsseldorf
 9. Belfast
 10. Sharjah
Udostępnij >
T
separator