Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocławianie zebrali 4 tony ubrań i wsparli potrzebujących

Właśnie zakończyło się ważenie ubrań oddanych przez wrocławian w ramach charytatywnej zbiórki odzieży we Wroclavii. Dzięki akcji zorganizowanej wraz z inicjatywą Ubrania do Oddania zebrana odzież ponownie trafi do obiegu, a Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzyma 8 000 zł.

Wrocławianie chętnie dołączali do zbiórki, która trwała od 24 maja do 19 czerwca. Dzięki niej mogli nadać drugie życie tym ubraniom, których już nie potrzebują, a które są jeszcze w dobrym stanie. Oddawać można było wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej, a także buty, torebki i biżuterię.

Wsparcie hospicjum

Akcja miała również aspekt charytatywny. Organizatorzy zbiórki zadeklarowali, iż za każdy kilogram zebranej odzieży, wpłacą 2 zł na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci. W efekcie do hospicjum trafi łącznie 8 000 zł – z czego 4000 zł przekaże Wroclavia, a kolejne 4 000 zł Ubrania do Oddania. Hospicjum planuje przeznaczyć darowiznę na dofinansowanie budowy Domu Opieki Wyręczającej we Wrocławiu, który będzie miejscem oferującym czasową opiekę wytchnieniową dla dzieci terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Będzie to jedyny tego rodzaju ośrodek w całej zachodniej części kraju.

- Dziękujemy wrocławianom, że w ciągu niecałego miesiąca przynieśli do nas aż 4 tony ubrań, jak zawsze wykazując się zaangażowaniem i odpowiedzialnym podejściem do kwestii środowiskowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak doskonałych efektów zbiorki. Zachęca nas to do organizowania w przyszłości kolejnych akcji w duchu less waste połączonych z aspektem charytatywnym – mówi Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii.

Recykling modowy

Partner akcji, Ubrania do Oddania to inicjatywa, która dzięki systemowi pozyskiwania ubrań ratuje niepotrzebne ubrania przed wysypiskami i spalarniami śmieci. Separując wyroby tekstylne od pozostałych odpadów, daje im drugie życie.

Jak podaje UDO po dokładnym liczeniu, podczas akcji we Wroclavii zebrano 4 tony ubrań i pozostałych elementów garderoby: butów, torebek i biżuterii. Wszystkie zebrane tekstylia trafiły już do magazynu organizacji, gdzie zostaną teraz posortowane na ponad 50 kategorii, zarówno pod kątem asortymentu, jak i stopnia zużycia. Tak przygotowane tekstylia będą następnie przekazane do sprzedaży i wprowadzone do obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Ubrania do Oddania stosują autorską metodę sortownia clear sorting. Współpracują przy tym ze sklepami z używaną odzieżą na terenie kraju. Dzięki uzyskanemu w czerwcu dofinansowaniu w kwocie 1,5 mln Ubrania do Oddania pracują również nad uruchomieniem własnej sieci cyrkularnych second-handów oraz rozwinięciem współpracy z markami odzieżowymi.

- Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wrocławia, którzy zaangażowali się w zbiórkę ubrań. Dzięki takim wspólnym akcjom organizowanym w całej Polsce jesteśmy w stanie realizować szeroko zakrojone działania dla środowiska i społeczności. Cieszą nas świetne efekty i fakt, że tak duży partner jak centrum handlowe Wroclavia zainicjował współpracę – mówi Zosia Zochniak z Ubrań do Oddania.

Zrównoważona moda we Wroclavii

Coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, skąd pochodzą ich ubrania. Wiele marek we Wroclavii ma w swojej ofercie kolekcje, których produkcja przebiega w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny środowisku – np. przy wykorzystaniu materiałów takich jak repreve (tkanina pozyskiwana z zużytych plastikowych butelek), bawełna organiczna (produkowana bez użycia pestycydów), ecovero czy tencel, pozyskiwanych z celulozy drzewnej.

Akcja z Ubraniami do Oddania to kolejna inicjatywa Wroclavii w duchu less waste, która równocześnie wspiera potrzebujących. W grudniu zeszłego roku centrum zorganizowało świąteczną akcję zbiórki obuwia razem z wrocławskimi Pucybutami, która wsparła podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Ofiarodawcami byli wrocławianie, którzy w ramach akcji oddali niemal 700 par obuwia, umożliwiając ich ponowne użycie. Jeszcze w tym roku Wroclavia planuje kolejne tego typu inicjatywy.

Udostępnij >
T
separator