Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wrocławscy naukowcy najlepszymi innowatorami w Europie

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej zdobył Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize 2020. Jury doceniło badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi

Konkurs Innovation Radar Prize wyłania każdego roku najlepszych innowatorów w Europie, a zwycięzców tegorocznej edycji ogłoszono 24 września podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji 2020.

Politechnikę Wrocławską nominowano w kategorii Innovative Science. Naukowcy z tej uczelni otrzymali nagrodę główną za wielofunkcyjne hybrydowe nanomateriały do terapii i diagnostyki nowotworów piersi, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie tych nowotworów.

Projekt NANOCARGO realizowany był przez zespół naukowy pod kierownictwem dr inż. Joanny Bauer z Katedry Inżynierii Biomedycznej. W badaniach, finansowanych z unijnego programu Horyzont 2020 w ramach MSCA Individual Fellowships, wziął również udział naukowiec z Indii, dr Nanasaheb Thorat.

Badacze z Politechniki Wrocławskiej opracowali unikatową metodę zaliczaną do tak zwanej teranostyki, czyli nowatorskiego podejścia łączącego terapię i diagnostykę. 

– Nasze wielofunkcyjne hybrydowe nanonośniki, zaopatrzone w rodzaj biologicznego detektora oraz dedykowany lek, rozpoznają w inteligentny sposób komórki rakowe – mówi dr Joanna Bauer. - Nowotwór niszczony jest na trzy sposoby jednocześnie – poprzez spersonalizowaną chemioterapię, a także hipertermię magnetyczną i terapię fototermiczną, wywołujące lokalną hipertermię i w efekcie śmierć komórek nowotworowych.

Obecnie rozróżniamy ponad dziesięć typów nowotworów piersi, z których każdy daje inne rokowanie i wymaga indywidualnej terapii. Rocznie na nowotwory tego typu zapada około 2 mln osób. 1 procent zachorowań dotyczy mężczyzn i to w ich przypadku rokowania są najgorsze, bo z reguły choroba diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Leczenie poważnie utrudnia fakt, iż większość nowotworów wykazuje tzw. chemooporność. Oznacza to, że z czasem coraz słabiej lub w ogóle przestają one reagować na podane cytostatyki.

– Opracowana przez nas technologia promuje kompleksowe podejście do leczenia nowotworów – wyjaśnia dr Joanna Bauer. - Jest aplikowana lokalnie, a przez to minimalnie inwazyjna oraz toksyczna dla zdrowych organów i tkanek. Nononośniki rozpoznają komórki rakowe i dostarczają cytostatyk bezpośrednio do nich. Lek uwalnia się w nowotworze selektywnie, w odpowiedniej dawce i czasie. Nanocząstki działają przy tym również jako środek diagnostyczny, który uwidacznia guz m.in. w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym,  a tym samym pozwala na lepsze monitorowanie efektów terapii w czasie.

Projekt NANOCARGO (Photo/magnetic stimulated nanocargos for superior cancer treatments) otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 146 462 euro w ramach grantu MSCA Individual Fellowships (EF). Realizowany był od 1 października 2018 do 31 sierpnia 2020 r.

 

Udostępnij >
T
separator