Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Za 700 mln zł powstanie nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii

Nowy szpital onkologiczny ruszy w 2025 roku. Profesjonalną pomoc otrzyma w nim około 30 tys. pacjentów rocznie

Dolnośląskie Centrum Onkologii powierzchnią zabudowy dorówna obszarowi wrocławskiego Rynku. Lekarze i pacjenci do dyspozycji będą mieli około 100 tys. m2 powierzchni. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i stanie ponad 700 łóżek. Lekarze będą wykonywać ponad 10 tys. zabiegów i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych rocznie, a profesjonalną pomoc i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyska 30 tys. pacjentów. Koncepcja przewiduje budowę około 1,3 tys. miejsc parkingowych i 29 stojaków dla rowerów.

Koszt inwestycji to 700 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

- Jednostki te realizując świadczenia wobec pacjentów korzystają z podobnej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej. Nowy szpital umożliwi optymalne wykorzystanie wspólnego potencjału, co będzie niezwykle korzystne dla naszych pacjentów. Inwestycja zapewni synergię dotychczas realizowanych świadczeń, wyraźnie rozszerzy możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, kadrowe, infrastrukturalne i sprzętowe, co nie jest możliwe w obecnej, rozproszonej lokalizacji – tłumaczy dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii stanie przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu na działce o powierzchni 22 hektarów. Inwestycja realizowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W ramach pierwszego etapu projektowania, konsorcjum trzech firm Graphit Sp. z o.o., N+ Parametric Design Mieszko Niedźwiedzki i ECM Group Polska S.A. przygotowało 3 propozycje koncepcji funkcjonalno-użytkowych przyszłego szpitala, z których specjaliści wyłonili tę najbardziej optymalną.

- Wybraliśmy koncepcję architektoniczną, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania względem Nowego Szpitala Onkologicznego. Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością i użytecznością budynku, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort i ułatwić przemieszczanie się – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Głównym atutem wybranej koncepcji jest trzon budynku. Jego usytuowanie pozwoli na scentralizowanie najważniejszych funkcji Centrum w taki sposób, aby skrócić drogę i ułatwić dostęp każdego oddziału, położonego w jednym z trzech skrzydeł, do sal operacyjnych rozmieszczonych na dwóch piętrach szpitala.

Obecnie DCO, DCChP oraz DCTK są zlokalizowane w starej, XIX-wiecznej, zabudowie. Ograniczenia lokalowe powodują brak możliwości rozszerzenia działalności tych trzech szpitali.

W skali kraju na nowotwory złośliwe każdego roku zapada około 180 tys. osób. Przewiduje się, że za 5 lat liczba ta wzrośnie do ponad 200 tys. zachorowań. Nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie funkcjonowało w unitowym systemie leczenia. Unit, rozumiany jako jednostka organizacyjna, to zespół lekarzy, którzy zajmują się kwalifikacją, doborem strategii leczenia i kontrolą po jego zakończeniu pacjentów chorujących na dany nowotwór. W tym systemie niezwykle istotny jest także układ funkcjonalno-przestrzenny danego obszaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu terapie stają się bardziej zindywidualizowane i skuteczniejsze.

W DCO pacjenci otrzymają pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego oraz pulmonologicznego w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym od diagnostyki, poprzez indywidualnie dobraną terapię, aż do wsparcia psychologicznego chorych oraz ich rodzin.

- Naszym priorytetem jest utworzenie w stolicy Dolnego Śląska bardzo silnego ośrodka onkologicznego, zapewniającego kompleksową opiekę pacjentom. Chcemy również, aby koordynował on leczenie nowotworów w całym regionie – zapewnia marszałek Cezary Przybylski.

Obecnie trwają dalsze prace nad projektem nowego szpitala. Jego ostateczny kształt poznamy na początku przyszłego roku, kiedy dopracowana zostanie koncepcja architektoniczna zawierająca między innymi ostateczną koncepcję bryły i jej detali, a także rozwiązania instalacyjne i opis możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Udostępnij >
T
separator