Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Znamy najpopularniejsze atrakcje turystyczne regionu

Kto podróżował po Dolnym Śląsku w ubiegłym roku? Co szczególnie zachwyciło turystów, a przede wszystkim, jak epidemia koronawirusa zmieniła turystykę w naszym regionie? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali twórcy badania „Dolnośląskie zachwyty 2020” - Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka bloga o podróżach zbierajsie.pl oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Dzięki przeprowadzonemu w styczniu tego roku internetowemu badaniu turystów odwiedzających nasz region dowiedzieliśmy się, kto i w jakie miejsca podróżował po Dolnym Śląsku w 2020 roku. Poznaliśmy także ulubione formy spędzania wolnego czasu odwiedzających oraz ich aktualne potrzeby i zainteresowania. Dodatkowo, wypełniając ankietę, internauci pomogli wskazać najbardziej zachwycające miejsca na Dolnym Śląsku.

- Ubiegły rok, naznaczony pandemią, odcisnął duże piętno na branży turystycznej. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób obostrzenia wpłynęły na decyzje osób podróżujących pod względem wyboru destynacji, doboru atrakcji czy miejsc noclegowych. Wyniki badania będą dla nas bardzo istotne pod kątem promocji regionalnej turystyki w 2021 roku – mówi Paweł Wybierała, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Badanie to także inspiracja i źródło wiedzy dla Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, która przygotowuje się właśnie do otwarcia nowego sezonu turystycznego. Z uwagi na okoliczności będzie się on znacząco różnił od poprzednich. Pojawiła się więc potrzeba poznania aktualnych preferencji odwiedzających. Wyniki zostaną wykorzystane między innymi do opracowania strategii promocji regionu w najbliższych miesiącach, zanim wpływ koronawirusa na turystykę zostanie szeroko zbadany i opisany.

- Mijający rok bez wątpienia zmienił oblicze turystyki. Był trudny zarówno dla branży, jak i samych turystów. Wiele osób rezygnując z wyjazdów zagranicznych odkryło, że podróże po Polsce mogą być równie zaskakujące, jak dalekie wojaże. Inni musieli zmienić swoje podróżnicze przyzwyczajenia – mówi Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka badań, a także socjolog i blogerka.

 Respondenci odpowiadali na szereg pytań, z których organizatorzy badania wysnuli konkretne wnioski, na przykład:

- zdecydowana większość turystów na Dolny Śląsk przyjeżdża ze swoim partnerem/partnerką (około 70 proc. ankietowanych),

- głównymi atutami Dolnego Śląska są: góry (86,5 proc.); lasy, parki narodowe, parki krajobrazowe (60 proc.); zabytki, muzea, zamki, pałace, podziemia (52,7 proc.),

- turyści podróżują po Dolnym Śląsku, aby odzyskać energię, zrelaksować się, wypocząć (pow. 70 proc.); poznać nowe miejsca, doświadczyć czegoś nowego (prawie 70 proc.); przebywać na łonie przyrody (prawie 70 proc.),

- 56,2 proc. respondentów po Dolnym Śląsku podróżowało w 2020 roku tyle samo (29,5 proc.) lub nawet więcej (26,7 proc.), niż w latach poprzednich; 35,6 proc ankietowanych zadeklarowało, że jeździło rzadziej.

Osoby biorące udział w badaniu wskazały miejsca, które w ubiegłym roku zrobiły na nich największe wrażenie. Została z nich stworzona lista pod nazwą Zachwyty 2020, gdzie najpopularniejsze propozycje podzielono na 4 kategorie: miejsca przyrodnicze; miasta/miasteczka i wsie; zabytki, muzea, miejsca historyczne, podziemia i fortyfikacje; parki i inne atrakcje turystyczne.

Najczęściej wskazywane miejsca:

  1. Karpacz w Karkonoszach,
  2. Wrocław,
  3. Góry Stołowe,
  4. Karkonosze,
  5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku,
  6. Szklarska Poręba w Karkonoszach,
  7. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim,
  8. Zamek Książ w Walbrzychu,
  9. Góry Sowie,
  10. Szczeliniec w Górach Stołowych,
  11. Rudawy Janowickie,
  12. Międzygórze pod Masywem Śnieżnika.

Każda osoba, która wzięła udział w badaniu oraz odpowiedziała na otwarte pytanie konkursowe, miała szansę wygrać atrakcyjne podarunki. Partnerami akcji i sponsorami nagród głównych są Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie oraz Miasto Wrocław. 

Do zdobycia był m.in. pakiet zawierający nocleg w Zamku Grodno z obiadokolacją w Karczmie Rycerskiej, bilety wstępu do Sztolni Walimskich i na zwiedzanie zamku Grodno; wycieczka po Wrocławiu z przewodnikiem i noclegiem w hotelu ze śniadaniem oraz wstępem do wrocławskiego ZOO dla 2 osób, a także 5 plecaków turystycznych.

 

Udostępnij >
T
separator