Osiem statuetek trafiło w ręce tegorocznych zwycięzców konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Wręczono je podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 24 października 2022 r. w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.
W tym roku konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbył się już po raz dziewiętnasty. Każdego roku jego laureatami są przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, które są motorem życia gospodarczego regionu. Zwykle charakteryzują się innowacyjnością, dynamiką rozwoju, zaangażowaniem inwestycyjnym, a także działaniami na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki temu jest to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie.
- Za każdym razem październikowe wręczanie Dolnośląskich Gryfów robi na mnie ogromne wrażenie. - mówił prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, członek Narodowej Rady Rozwoju oraz honorowy członek Kapituły Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. – Tym razem to szczególna edycja, bo przed nami są trudne lata, z różnych powodów. Jednak Gryf to dobry symbol na te ciężkie czasy. Ma pazury, żeby się bronić przed złem, ma solidny dziób, żeby dziobać w razie potrzeby. Ma też skrzydła, więc wzleci w górę nawet, gdy jest trudno. Potrafi też pływać, więc i z wielką wodą sobie poradzi. Mam nadzieję, że te wszystkie rozdane dziś Gryfy będą dowodem, że sobie poradzimy z tymi nie najłatwiejszymi czasami.
– Ostatnio dużo jest niepokoju i niepewności gospodarczej – mówił Grzegorz Dzik, Prezes Zarządu Impel S.A., Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy. – Dlatego te nasze kochane Gryfy pozwalają się spotkać, nabrać trochę optymizmu i przekonania, że jesteśmy solą Dolnego Śląska i że ich idea niezwykle ważna. Cieszy mnie duże zainteresowanie tą naszą nagrodą, która wyznacza nowe ścieżki i promuje podejście do przedsiębiorczości. To nie jest nagroda, którą wręczamy tylko tym największym, jak było na początku. Teraz są te szczególnie interesujące firmy, które nadają nowy kierunek w życiu gospodarczym.
Dolnośląski Gryf – wyznacza nowe ścieżki i promuje przedsiębiorczość
Prestiż i niezależność tego przedsięwzięcia gwarantuje Kapituła Konkursu. Nie ma drugiego takiego konkursu w regionie, gdzie uczestników ocenialiby równie wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz regionalnych władz administracyjnych.
–Z pewnością jest to wyjątkowa nagroda na wyjątkowo trudne czasy – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Dlatego chcę bardzo podziękować tym, którzy tworzą tę gospodarczą potęgę Dolnego Śląska. Niezwykle ważny jest tzw. złoty trójkąt, czyli współpraca biznesu, nauki i samorządu. Myślę, że czerpiemy od siebie pełnymi garściami.
– To właśnie przedsiębiorcy tworzą nie tylko nasze piękne miasto, ale i nasz region, a co za tym idzie jego sukces i przyszłość – twierdzi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Dzisiejsze Gryfy to płaszczyzna, na której spotykamy się, pojawiają się nowe projekty, nowe synergie m.in. pomiędzy światem biznesu, administracji i nauki. Ma to także specjalny wymiar, który we Wrocławiu wszyscy doskonale czujemy, bo ciężko powiedzieć, czy to jest namacalna działalność. Mimo trudnych czasów, wierzymy w siebie i staramy się przekuwać wszystkie kryzysy w sukces.
W tym roku osiem statuetek
Do tegorocznego konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” zgłosiło się blisko 130 firm i organizacji. Spośród nich Kapituła Konkursu wybrała po trzech nominowanych w każdej z ośmiu kategorii: Dolnośląski Produkt Roku, Nowatorski pomysł na biznes, Skuteczna transformacja biznesowa, Angażujący pracodawca, Firma świadoma ekologicznie, Biznesowy Lider Roku, Najlepsza współpraca biznesu i nauki, a także Nagroda za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy.
Statuetka za Dolnośląski produkt roku trafiła do firmy Inmed S.A. To firma rodzinna, której korzenie sięgają nieistniejących już Zakładów Techniki Medycznej we Wrocławiu. Projektuje i produkuje urządzenia medyczne przeznaczone dla szpitali, a zwłaszcza sal chorych, sal intensywnej opieki medycznej oraz bloków operacyjnych. Sztandarowym produktem firmy są systemy rurociągowe do gazów medycznych. Jest niekwestionowanym liderem, obsługując ponad połowę rynku medycznego w Polsce. Swoje wyroby sprzedaje do ponad 30 krajów na czterech kontynentach.
Z kolei za najlepszy Nowatorski pomysł na biznes nagrodzono Droplo. To internetowa platforma handlowa B2B dla e-commerce, która łączy zweryfikowanych dostawców produktów i sprzedawców z całej UE. Ideą projektu jest kojarzenie przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w różnych krajach europejskich oraz ułatwienie im przeprowadzania transakcji biznesowych związanych ze sprzedażą i zakupem towarów.
Statuetka Dolnośląskiego Gryfa za Skuteczną transformację biznesową trafiła do DB Energy SA, która wspiera przedsiębiorstwa w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej i ograniczaniu emisji gazów. W minionym roku Grupa Kapitałowa DB Energy po raz kolejny osiągnęła rekordowy poziom przychodów, co było efektem realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych. W 2022 roku spółka podpisała porozumienie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Last Energy Polska, dotyczące budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR). Rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. Jest pierwszą spółką z branży efektywności energetycznej notowaną na rynku giełdowym New Connect. Jeszcze w tym roku planuje nową emisję akcji i wejście na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Statuetka Dolnośląskiego Gryfa w kategorii Angażujący pracodawca trafiła do 3M Service Center EMEA Sp. z o. o, która we wrocławskim centrum zatrudnia obecnie prawie 1600 osób. Jako pracodawca wsłuchuje się w potrzeby pracowników, angażuje ich w procesy decyzyjne oraz wspiera ich pasje oraz różnorodność. Działa na rzecz osób LGBTQ+ oraz tworzenia miejsc pracy, które jest akceptujące oraz inkluzywne. Angażuje pracowników również w akcje CSR.
Natomiast nagroda w kategorii Firma świadoma ekologicznie trafiła do CCC SA. To jedna z największych europejskich spółek w segmencie obuwia. Posiada ok. 90 platform e-commerce i 950 sklepów w 28 krajach pod markami CCC, eobuwie.pl, Modivo i DeeZee. Jej strategia opiera się na czterech filarach: dbałości o produkt i środowisko oraz troska o pracowników i społeczeństwo. Do 2025 r. zamierza m.in. sprzedawać wyłącznie zrównoważone kolekcje,100% opakowań ma pochodzić i nadawać się do recyklingu. W planie jest również znaczna redukcja odpadów oraz emisji GHG.
Biznesowym liderem roku został Andrzej Przybyło - założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy spółki AB, zarządzającej własnymi markami TB, Optimus i Triline oraz własnymi sieciami franczyzowymi Alsen, Comfor, Premio i Triline, a także Optimus, Kakto, Digimax i Wyspa Szkrabów. Od 1998 roku pełni w spółce funkcję Prezesa Zarządu. Jest również członkiem Rady Nadzorczej spółki zależnej ALSEN Sp. z o.o. oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej AT Computers Holding a.s.
Za Najlepszą współpracę biznesu i nauki uznano rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu z wykorzystaniem działań badawczo-rozwojowych. To projekt zakładający wykorzystanie potencjału surowcowego i energetycznego strumieni odpadowych i procesów technologicznych Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ). Efektem tych działań jest wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako surowca do produkcji wody przemysłowej, wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji biopaliwa oraz poprawa bilansu energetycznego procesu oczyszczania ścieków.
Doceniono samorządy i organizacje niosące pomoc
Nominowanych do ósmej, specjalnej kategorii tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”, czyli Nagrody za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy, ogłoszono dopiero podczas Wielkiej Gali Biznesu. Były nimi m.in. gminy: Głogów, Świdnica, Strzelin, Miękinia, Trzebnica, a także Fundacja Ukraina, Stowarzyszenie W Kobiecym Kręgu, Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, WCT Spartan Sp. z o.o., Fundacja Centrum Pomocy Humanitarnej My z Wami, Dr. Schumacher Sp. z o.o., CCC S.A., ROM Sp. z o.o., Kaufland Polska, Atos Poland Global Services Sp. z o. o., Archicom S.A., Welcomefinance.pl Sp. z o.o., Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o., Grupa AB S.A., Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jak również partnerstwo firmy UBS Business Solutions Poland sp. z o.o., Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Kapituła Konkursu postanowiła przyznać Dolnośląskiego Gryfa wszystkim nominowanym w tej kategorii.
Organizatorami konkursu byli: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Partner Merytoryczny firma PwC.