Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Amazon drukuje książki dla dzieci z Ukrainy

Centrum operacyjne Amazon w Bielanach Wrocławskich drukuje książki dla dzieci z Ukrainy w ich ojczystym języku. Drukarnię opuściło już 1 400 książek, które dzięki wolontariuszom Amazon docierają do świetlic, domów kultury, szkół, STEM Kindlotek Amazon oraz bezpośrednio do gości z Ukrainy w całej Polsce, w tym do hal, w których tymczasowo mieszkają dzieci ze swoimi opiekunami.

Bajki i kolorowanki przenoszą dzieci w bezpieczny świat fantazji.

– Bardzo dziękujemy za te książki. Jest to dla tych osób niezwykła radość, że mogą je dostawać – mówi Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska zarządu Fundacji Gdańskiej. – Te książki trafią do naszych magazynów, trafią do naszych punktów, trafią na hale, gdzie dzieci śpią ze swoimi rodzicami. Mamy nadzieję, że chociaż to, w jakiś sposób, umili im czas.

Książki trafiły do Kindloteki we Wrocławiu, ale wkrótce pojawią się w innych lokalizacjach w Polsce.

– Ruszamy z cyklem warsztatów dla dzieci z Ukrainy i te książki będą dla nas dużym wsparciem –twierdzi Małgorzata Karpicka, kierowniczka STEM Kindloteki z wrocławskiego MultiCentrum. – Dziękujemy w imieniu dzieci. Ten gest jest dla nich bardzo ważny.

W akcję drukowania i dystrybucji zaangażowali się pracownicy Amazon z centrów logistycznych, biur korporacyjnych oraz zespoły z Amazon Development Centers (ADC) i Amazon Web Services (AWS). Wolontariusze realizowali projekt z dużym oddaniem i entuzjazmem.

– Od początku wszyscy zaangażowani w akcję Amazończycy pracowali z uśmiechem na twarzy i z pełną mobilizacją – mówi Natalia Kamińska, kierowniczka obszaru Amazon Print-On-Demand w centrum dystrybucyjnym w Bielanach Wrocławskich. – Czuli, że mogą pomóc uchodźcom choć na chwilę zapomnieć i oderwać się od rzeczywistości – dodaje.

Z kolei Alicja Bojanowska, kierowniczka ds. partnerskich operacji biznesowych AWS podkreśla, że żaden wkład nie jest zbyt mały, niezależnie od tego czy jest on finansowy, emocjonalny czy fizyczny.

– Jednego dnia może to być dostarczenie żywności, innego zwykła rozmowa i wsparcie emocjonalne” – wyjaśnia Alicja Bojanowska – Moja mama jest nauczycielką w szkole, do której na zajęcia przychodzi 60 dzieci z Ukrainy. Ofiarowanie książek w ich ojczystym języku lub tłumaczenie notatek, aby mogły zaznać choć krótkiej chwili normalności, już stwarza różnicę.

Inicjatywa przekazania książek ukraińskim dzieciom wesprze ich edukację i aklimatyzację w Polsce.

– Oprócz wszystkich doraźnych działań pomocowych podejmowanych przez wiele osób i organizacji, musimy myśleć o zapewnieniu pomocy średnio- i długoterminowej dla uchodźców – zauważa Maciej Tęgi, kierownik produktu ADCP z gdańskiego biura Amazon Development Center. –  Wierzę, że edukacja i integracja są kluczowymi obszarami, którymi powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Zapewnienie książek w ojczystym języku, które wesprą naukę naszych najmłodszych gości z Ukrainy i pomogą im poczuć się lepiej w Polsce, wpisuje się właśnie w to długofalowe myślenie o pomocy uchodźcom. – dodaje.

– Odczuwamy niesamowite wsparcie ze strony Polski i Polaków. Daje nam to siłę oraz inspirację. Dzieci są naszą przyszłością, dlatego chcemy im zapewnić odpowiednią opiekę. Dzięki Amazon udało się wydrukować książki w języku ukraińskim. Mamy nadzieję, że to pozwoli dzieciom poczuć odrobinę bezpieczeństwa i szczęścia w tym trudnym czasie – podsumowuje Kateryna Zherebetska, kierowniczka obszaru w centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich.

– Liczba osób, które zdecydowały się pomóc, jest bardzo inspirująca i stanowi motywację do kontynuowania naszych działań – mówi Maciej Tęgi.

Amazon pomaga na wiele sposobów

Amazon od początku kryzysu w Ukrainie rozwija działania pomocowe skierowane do uchodźców z tego kraju. Dotąd przekazał blisko 1 mln dolarów polskim organizacjom wspierającym uchodźców na miejscu, a także 5 mln dolarów na rzecz globalnych organizacji pozarządowych działających w Polsce, takich jak: UNICEF, UNHCR, Czerwony Krzyż i Save the Children. Dodatkowo udostępnił przestrzeń biurową w krakowskim Centrum Rozwoju Technologii Amazon, aby pomagać Światowemu Programowi Żywnościowemu (World Food Program) oraz Help.ngo w koordynowaniu ich działań w regionie.

Jednocześnie, 31 marca 2022, uruchomił w Sosnowcu drugie po Słowacji centrum pomocy humanitarnej Amazon. Zajmuje ono 4 500 m2 powierzchni magazynowej. Tam pracownicy koncernu gromadzą, pakują i wysyłają uchodźcom z Ukrainy miliony niezbędnych produktów. Przy ustalaniu potrzeb współpracują z organizacjami charytatywnymi takimi jak: Save The Children oraz Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Ponadto pracownicy Amazon z całej Polski wolontariacko angażują się w różnorodne formy pomocy potrzebującym. Między innymi przekazali oni ponad 17,5 tys. koców i dostarczali posiłki ukraińskim uchodźcom w Gdańsku, Warszawie i Krakowie oraz, w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej, w Hrebennem i Dorohusku.

Udostępnij >
T
separator